1. YAZARLAR

  2. Alaattin Çağıl

  3. Sosyal medya diyeti!
Alaattin Çağıl

Alaattin Çağıl

internetmedya.com
Yazarın Tüm Yazıları >

Sosyal medya diyeti!

A+A-

Bir önceki yazımda “Sosyal Medyanın Kiloya Etkileri”nden bahsetmiştim. Peki sosyal medyanın kiloya etkisi varsa sosyal medyanın diyeti neden olmasın?

Başlamadan hemen önce bir önceki yazıyı kaçıranlar ya da okuyamayanlar şuradan ulaşabilirsiniz

Haydi bakalım o zaman Sosyal Medya Diyeti Nasıl Oluyormuş ?

Sosyal Medya Bağımlılığı

Sosyal medya ilk ortaya çıkışından bu yana oldukça hızlı bir şekilde gelişim göstererek hem her yaş aralığında hizmet veren bir faaliyet dalı alanı olma özelliğine kavuşmuştur. Bu özelliği sayesinde sosyal medyayı kullananların sayısı milyarları çoktan aşmıştır. Dünya genelinde pek çok kişinin en az bir tane sosyal medya sayfası adresi bulunmaktadır. Bu bağlamda ülkemiz dünya ortalamasının çok üzerinde bir sosyal medya kullanıcısına sahiptir. Hemen her yaş aralığında sosyal medya kullanan bireylerin mevcut olduğu ülkemizde çok sayıda hesap üzerinden iletişim kuran çok sayıda kullanıcı mevcuttur. Esasında günümüzde aşırı kullanıma bağlı olarak bir bağımlılık sorunu haline gelen sosyal medya, dünya ortalamasının çok ama çok üstünde bir kullanım süresine sahip ülkemizde de bir sorun haline gelmiştir. Bu bağlamda sosyal medya bağımlılığı ülkemizde de çözülmesi gerekli olan bir sorun olarak karşımıza çıkmaktadır.

İlk başlarda küçük grupların birbirleriyle haberleşmesiyle başlayan bir çift taraflı bilgi paylaşımı ortamı zaman içinde gelişim göstererek zaman ve mekan sınırlandırılması olmadan sadece bilgisayara bağlı kalmadan mobil tabanlı hizmetlerin de bulunduğu bir sektör haline gelmiştir. Bu doğrultuda hemen her şeyin bir dijital değer olması noktasında önemli olduğu bir ortamın varlığı insanların kişisel hayatlarının gizliliğini de riske atar bir sorun haline gelmiştir. Bu bakımdan sosyal medya bağımlılığı mutlaka tedavi edilmesi gerekli olan bir problem haline gelmiştir. Bu problemin çözümü noktasında çalışmalar yürüten pek çok bilimsel faaliyet bulunmaktadır. Bu bilimsel faaliyet alanları insanların sosyal medya bağımlılıklarının son bulması noktasında yapılan çalışmaları kapsamaktadır.

Sosyal Medya Bağımlılığın Tedavisi

Sosyal medyanın aşırı kullanılması sonucunda bağımlılığın artması konusu çağımızın yeni hastalığı haline gelmiş bir rahatsızlık konusu olarak karşımıza çıkmaktadır. Çevremizde de görebildiğimiz sosyal medya bağımlısı olan insanlar bu bağımlılıklarının farkında dahi değillerdir. Esasında bu bağımlılık beraberinde çeşitli rahatsızlıkları da getirmektedir. Sürekli olarak sosyal medya hesaplarına girme gerekliliği hisseden ve sürekli olarak bu platformlarda gezinme ihtiyacı hisseden kişiler, soysal medya bağımlısı olma hususunda önemli bir eşiktedirler. Bu bakımdan sosyal medya bağımlılığı tedavisi mutlaka yapılması gerekli olan tedavi olarak karşımıza çıkmaktadır. Pek çok sosyal medya platformu bu bağımlılığı teşvik etmektedir.

İnternette çok zaman harcıyorum artık yeter diyebilen birisi esasında sosyal medya bağımlılığı tedavisi konusunda destek alması gerekli olan birisi olarak karşımıza çıkıyor. Burada bu bağımlıktan kurtulmak isteyen bireyin iradesi ana belirleyici bir rol oynamaktadır. Zira çok vakit harcıyorum artık yeter dedikten kısa bir süre sonra tekrar dayanamayıp eline telefonu alan ya da bilgisayardan sosyal medya hesabına giren insanların sayısı hiç de azımsanmayacak kadar çok olmaktadır. Tam da bu noktada sosyal medyada çok vakit geçiren kimselerin iradesinin güçlü olması etkili bir özellik olarak bu bağımlılığın tedavisi noktasında karşımıza çıkmaktadır.

Sosyal Medya Diyeti

Sosyal medya bağımlılığının tedavisi noktasında sosyal medya diyetiuygulaması iyi bir çözüm noktası olarak bu sorunu yaşayanların karşısına çıkmaktadır. Sosyal medya diyeti oldukça disiplinli bir süreci içine alan bir kapsamda seyretmektedir. Sosyal medya diyetine ilk olarak başlamaya karar vermek önemlidir. Bu aşamadan sonra ilk yapılması gerekli olan şey; sosyal medya uygulamalarının telefondan ve tabletten silinmesidir. Diyet sırasında şayet telefonunuza ya da tabletinizde bu programların duruyor olması bazı durumlarda direncinizi zayıflatabilmektedir. Bunun için bu uygulamaların silinmesi şarttır.

Bu bağımlılıkla mücadeleye karar verme sonrasında kendinize bu bağımlılıkla mücadele kapsamında bir hedef çizmeniz önemli bir unsurdur. Buna örnek olarak mesela; bir hafta sosyal medya hesabına girmeyeceğim tarzında bir hedefi verebiliriz. Ancak burada üzerinde durulması gerekli olan şey ise bu bağımlıktan rahatsız olan kimselerin kendilerine daha gerçekçi bir hedef koymalarıdır. Çünkü gerçekleştiremeyecekleri bir hedefin bulunması insanların direncini de kıracaktır. Bundan dolayı bir hafta, iki hafta gibi sürelerin yerine bir gün iki gün gibi gerçekleştirilmesi daha kolay olan bir hedefin konulması sosyal medya diyeti açısından önemlidir.

Sosyal Medya Diyetinin Özellikleri

Sosyal medya diyetinin en önemli özellikleri arasında sağlam bir iradenin varlığı konusu ön plana çıkmaktadır. Bu noktada sosyal medyayı bırakmaisteğinin gerçekleşmesi noktasında kişilerin iradesi belirleyici bir rol oynamaktadır. Esasında irade konusu bütün bağımlılıklar ile mücadelede en etkileyici bir özellik olarak bu alanda çalışmalar yapan kimselerin karşısına çıkmaktadır. Sosyal medya diyetinin uygulanması sırasında, sosyal medya hesaplarına ulaşılmasının zorlaştırılması konusu bağımlı olan insanların iradelerinin güçlendirilmesi noktasında faydalı olmaktadır. Bu bakımdan sosyal medya uygulamalarının silinmesi iyi bir seçenektir. Bu bağımlılıkla mücadele noktasında sosyal medya hesaplarından uzak durulması önemli bir konudur. Bunun yanında sosyal medya hesaplarına daha mesafeli olmak iyi bir çözüm noktası oluşturmaktadır.

Sosyal medya bağımlılığından kurtulmak isteyen insanların sosyal medya hesaplarında sürekli olarak takip ettikleri kişileri silerek bu takip etme isteğinden kurtulmaları gerekmektedir. Bu kişilerin takibinin bırakılması demek, sosyal medyayı bırakma hususunda kişilerin kararlı olduğunun göstermesi bakımından önemli bir adım olarak karşımıza çıkmaktadır. Bütün bu aşamaların sonrasında sosyal medya bağımlılığından kurtulmayı başaran insanlar, bu bağımlılığın tekrar gelişmemesi için sosyal medyaya sürekli olarak mesafeli kalması gerekmektedir.

Kaynak: Medyanın50tonu

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.