2017 Ramazan Bayramı ne zaman, hangi günlere denk geliyor?
Sondakika

2017 Ramazan Bayramı ne zaman, hangi günlere denk geliyor?

İnternet Medya -
İslam alemi için çok önemli günlerden biri olan 11 ayın sultanı olarak nitelendirilen Ramazan Bayramı ne zaman, Ramazan Bayramı 2017 yılında hangi günlere denk geliyor? İnternetmedya.com olarak siz değerli okuyucularımız için derledik.

Oruç ibaretini gerçekleştiren tüm Müslümanların kutladığı Ramazan bayramı bu yıl ne zaman, hangi güne denk geliyor, Ramazan bayramı tatilinde ailelerini ve yakınlarını ziyaret etmek isteyenlerin merak ettiği tarihler burada.

RAMAZAN BAYRAMI NE ZAMAN?

Ramazan ayı bu yıl 26 Mayıs Cuma günü başlayacak ve Müslümanlar, İslam dininin 5 temel şartından olan oruç ibadetini yerine getirecekler. 30 gün boyunca tutulan orucun ardından 24 Haziran Cumartesi günü Ramazan ayı sona erecek.

Ramazan ayının bitmesiyle 25 Haziran Pazar günü Ramazan Bayramı kutlanmaya başlanacak ve 3 gün sürecek. 27 Haziran 2017 günü ise 2017 Ramazan Bayramı sona erecek.

RAMAZAN'DA SAHURA KALKMADAN ORUÇ TUTULUR MU?

Günlerin uzun olması ve yorucu iş hayatı nedeniyle Ramazan'da Oruç tutanlar "sahura kalkmadan" oruç tutulurmu sorusunu sormaya başladılar. Diyanet yaptığı açıklamada konuya açıklık getirdi; "Sahura kalkmamak 'günah' değil. Ama sahur'a kalkmak ve sahur yapmak çok büyük sevap" denildi. Sahur'da bir yudum su içmek için de olsa, sahura kalkmanın iyi olacağı söyleniyor. Hadis-i şeriflerde buyuruldu ki:

"Sahur yemeği mübarektir. Sahurun tamamı berekettir. Bir yudum su için de olsa sahura kalkın! Allahü teâlâ ve melekleri, sahura kalkanlara salât ve selam ederler. Yani Allahü teâlâ, sahura kalkanları mağfiret eder, melekler de onlar için dua eder."

2017 YILI TÜM RESMİ TATİL GÜNLERİ

TATİL GÜNÜNÜN İSMİ

SÜRE

AY

GÜN

YILBAŞI

1. GÜN

01 OCAK

PAZAR

ULUSAL EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMI

1 GÜN

23 NİSAN

PAZAR

EMEK VE DAYANIŞMA GÜNÜ*

1 GÜN

01 MAYIS

PAZARTESİ

ATATÜRK'Ü ANMA GENÇLİK VE SPOR BAYRAMI

1 GÜN

19 MAYIS

CUMA

RAMAZAN BAYRAMI AREFESi

1/2 GÜN

24 HAZİRAN

CUMARTESİ

RAMAZAN BAYRAMI

1. GÜN

25 HAZİRAN

PAZAR

RAMAZAN BAYRAMI

2. GÜN

26 HAZİRAN

PAZARTESİ

RAMAZAN BAYRAMI

3. GÜN

27 HAZİRAN

SALI

ZAFER BAYRAMI

1 GÜN

30 AĞUSTOS

ÇARŞAMBA

KURBAN BAYRAMI AREFESi

1/2 GÜN

31 AĞUSTOS

PERŞEMBE

KURBAN BAYRAMI

1. GÜN

01 EYLÜL

CUMA

KURBAN BAYRAMI

2. GÜN

02 EYLÜL

CUMARTESİ

KURBAN BAYRAMI

3. GÜN

03 EYLÜL

PAZAR

KURBAN BAYRAMI

4. GÜN

04 EYLÜL

PAZARTESİ

CUMHURİYET BAYRAMI

1,5 GÜN

28 EKİM

29 EKİM

CUMARTESİ

PAZAR

HZ. MUHAMMED'İN (S.A.V) OKUDUĞU RAMAZAN DUASI

Peygamber Efendimiz, üç aylara eriştiğinde diğer günlere nazaran ibadetlerini daha da artırıyor ve sık sık şu duayı okuyordu: 'Allahümme bârik lena fî recebe ve şa'bân ve belliğna ramazan (Allah'ım Recep ve Şaban ayını bize bereketli kıl ve bizi Ramazan ayına ulaştır)."

Kandiller geçidi olarak adlandırılan, Regâib, Miraç, Berat ve Kadir gecelerinin de içindebulunduğu 3 aylar, kendimizi denetleme ve değerlendirmenin, taat, ibadet ve şükürlerimizi artırmanın, bir kere daha geçmişimizin muhasebesini yapıp geleceğe hazırlıklı olmanın bir vesilesidir. Regâib gecesi, müminlerin mağfiret mevsimi 3 aylara rağbet etmeleri ve onun taşıdığı manalardan, değerlerden istifade etmeleri gerektiğine dair mesaj yüklü bir gecedir. Sahabe efendilerimiz peygamber efendimizin 3 aylardaki ibadetini, orucunu şöyle anlatıyor:

Said İbnu Cübeyr (ra)'e Receb ayındaki oruçtan sordum. Bana şu cevabı verdi: İbnu Abbas (ra)'ı dinledim, şöyle demişti: 'Resulullah (sav) Recep ayında bazı yıllarda öyle oruç tutardı ki biz, '(Galiba) hiç yemeyecek (ayın her gününde tutacak)" derdik. (Bazı yıllarda da öyle) yerdi ki biz, (Galiba) hiç tutmayacak" derdik."

Bu içeriğe yorum yazabilirsiniz

Henüz hiç kimse yorum yazmadı.