2020 Kpss Başvuru Tarihleri Belli Mi? Kpss Önlisans ve Lisans Ne Zaman Yapılacak?
Eğitim

2020 Kpss Başvuru Tarihleri Belli Mi? Kpss Önlisans ve Lisans Ne Zaman Yapılacak?

İnternet Medya -
Haberin detayları için tıklayınız

Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) 2020 sınav tarihleri merak ediliyor. Devlet dairesinde çalışmak isteyen on binlerce vatandaş ÖSYM tarafından her sene düzenlenen Kamu Personeli Seçme Sınavlarına giriyor. gibi soruların yanqıtları yoğun bir şekilde araştırılıyor. 2020 KPSS hakkında tüm merak edilenleri sizler için derledik.

2020 KPSS BAŞVURU TARİHLERİ BELLİ Mİ?

2020 yılı sınav takvimi henüz belli olmadı. ÖSYM tarafından 2019-2020 takvimi yayınlanır yayınlanmaz haberimizin içerisine eklenecektir. ÖSYM 2019 yılı sınav takvimini 9 Kasım 2018 tarihinde yayınlamıştı.

KPSS BAŞVURU NASIL YAPILACAK?

Başvuru işleminin yapılabilmesi için adayın başvuru merkezine şahsen gitmesi zorunludur. Başvuru merkezleri tarafından adayların başvuruları, resmî iş gününde ve resmî iş saatleri arasında alınacaktır. Başvuru merkezlerinin adresleri, başvuru tarihlerinde ÖSYM'nin http://www.osym.gov.tr internet adresinde yer alacaktır.

Bireysel olarak internet aracılığıyla başvuru hakkı olan adaylar, başvuru süresi içinde ÖSYM'nin Aday İşlemleri Sistemine ais.osym.gov.tr T.C. Kimlik Numaraları ve şifreleri ile giriş yaparak başvurularını buradaki açıklamalar doğrultusunda yapacak ve sınav ücretini yatırarak başvurularını tamamlayacaklardır. İnternet aracılığıyla bireysel başvuru, belirlenen başvuru süresinin son günü, saat 23.59'da sona erecektir.

KPSS LİSANS SINAVI NEDİR?

Sadece lisans yani 4 yıllık ve üzeri yükseköğretim kurumları programlarını bitirenlerin katılabildiği bir sınavdır. Yüksek lisans ya da doktora yapanlar da A Grubu ve öğretmenlik ile B grubu kadrolarına lisans diplomalarını aldıkları alandan başvurabilirler.

a) A Grubu Kadrolar; Başbakanlık, Bakanlıklar, bunların müsteşarlık, başkanlık ve bağımsız genel müdürlük düzeyindeki bağlı ve ilgili kuruluşları ile bağlı ortaklıklarındaki, özel yarışma sınavına tabi tutulmak suretiyle girilen ve belirli bir yetişme programı sonrası yeterlik sınavına tabi tutulan mesleklere ilişkin kadro ve görevler ile il özel idareleri ve belediyelerin teftiş kurullarına,

b) B Grubu Kadrolar; kadroları 190 sayılı Kanun Hükmünde Kararname'nin eki listelerde yer alan, genel ve özel bütçeli kurumlarla bunlara bağlı döner sermayeli kuruluşlar, kanunlar ile kurulan fonlar ve kefalet sandıkları, il özel idareleri ve belediyeler, il özel idareleri ve belediyelerin kurdukları birlikler ile bunlara bağlı döner sermayeli kuruluşlar ve diğer kamu kurum ve kuruluşlarında yukarıda (a) bendinde belirtilmiş olan meslekler dışında, ilk defa kamu hizmeti ve görevlerine atama yapılacak kadro ve görevlere atanacaklar içindir.

Bu içeriğe yorum yazabilirsiniz

Henüz hiç kimse yorum yazmadı.