Kim kimdir?
23 Mayıs 2020 Cumartesi

Bastırdığı paralar üzerinde kelime-i tevhid yazan Kral kimdi?

Tarihte bazı arkeolojik keşifler var ki, aradan yüzyıllar geçse dahi gizemi bir türlü çözülemiyor. O keşiflerden biri de İngiltere ve Mersiya hükümdarı olan Kral Offa'nın bastırdığı altın sikkeler.
Bastırdığı paralar üzerinde kelime-i tevhid yazan Kral kimdi?
İngiltere'de yapılan kazılarda ortaya çıkarılan ve bugün British Museum koleksiyonunda sergilenen oldukça ilginç bir sikke bulunuyor.Basıldığı dönemde 30 gümüş kuruşa eşit olan Altın Mancus, Mercia ve İngiltere'nin Anglosakson Kralı Offa'nın emriyle 8'inci yüzyılda yaptırıldı.


Offa aynı zamanda gümüş para basımını da başlatmıştı. Altın Mancus adı verilen bu paranın en sıra dışı yanı, Abbasi Halifesi Mansur'un 774 tarihli altın dinarının kopyası olmasıdır.1230 yıldan daha eski olan bu paranın üzerinde Arapça harflerle La ilahe illallah Muhammedu'r Resulullah, ayrıca paranın kenarını izleyecek şekilde 'Muhammed Allah'ın Resulüdür ve Allah tarafından tüm dinler üzerine zahir kılmak üzere doğru öğreti ve inanç ile gönderilmiştir' yazıyordu.Orijinal dinar ile arasındaki önemli farklardan bir tanesi Kral Offa'nın paranın üzerine OFFA REX yazdırarak kendi adını koymuş olmasıydı.Bilim insanları bir İngiliz Kralı'nın neden bir Arap sikkesinin taklidini bastırdığı sorusuna bir cevap bulamadılar.Kimilerine göre Offa Müslüman olmuştu ancak daha mantıklı bir ihtimal vardı ki, o da bu paranın ticaret ya da hac amacıyla Arap ülkelerine yolculuk yapacak kişilerin kullanması için basıldığıydı.


Bu sikke büyük ihtimalle bir Arap zanaatkâr tarafından yapılmamıştı, zira bu parayı yapan kişinin Arapça bilgisi yetersizdi: 'OFFA REX' yazısı Arapça kûfi yazıya göre baş aşağı haldeydi.Arapça yazı içerisindeki 'sene' kelimesi de yanlış yazılmıştı. Bu sikke büyük ihtimalle Anglosakson bir zanaatkâr tarafından kopyalanmıştı.Müslümanların ticari etkinliklerinin ve para birimlerinin Avrupa üzerindeki etkisine ilişkin birçok delil bulunuyor.Bulunan sikkeler, Offa'nın ilk kez kullanıma soktuğu gümüş kuruşun ağırlık ve içerik olarak Abbasi dirhemine denk olduğunu gösteriyor.O dönemde Arapça para bastıran tek gayrimüslim hükümdar Kral Offa değildi.11'inci yüzyılda yaşayan İspanyol Katolik Prensi VIII. Alfonzo, üzerinde Arapça yazılar bulunan bir süs parasının basılmasını emretmişti.Bununla da kalmayarak kendi adının yanına 'Katoliklerin Emiri', Roma'daki Papa için ise 'Tanrının Kilisesinin İmamı' ibarelerini yazdırmıştı.
Kim kimdir?

Nene Hatun kimdir?

Osmanlı-Rus savaşında 'Bu bebeği bana Allah verdi, ona Allah bakar' diyerek bebeğini beşikte bırakıp cepheye koşan Nene Hatun'un kim olduğu günümüzde de merak ediliyor.

Kim kimdir?

Dr. Bilal Okudan kimdir?

Bilal Okudan kimdir, nereli, kaç doğumlu, ne iş yapıyor, öğrenim durumu nedir? İşte Bilal Okudan'la ilgili merak edilenlerin cevabı...

Kim kimdir?

Burak KOSAR Kimdir?

Burak Koşar, 2002 yılında Ankara'da doğmuştur. Sosyal medya üzerinde yaptığı projeler ile tanınmıştır. Şu an Reynmen olarak tanınan Yusuf Aktaş'ın asistanlığını yapmaktadır. Ayrıca Sosyazete'nin sahibidir.

Kim kimdir?

Erdem Kaynarca kimdir?

Show TV'de yayınlanan Kalp Atışı dizisinin Mehmet'i Erdem Kaynarca kimdir? Başarılı tiyatro oyuncusu kaç yaşında ve aslen nereli?

Kim kimdir?

Hulusi Şentürk kimdir?

AK Parti 26.dönem İstanbul 1.bölge milletvekili ve İnsan Hakları Komisyonu Üyesi olan Hulusi Şentürk kimdir? Nereli ve kaç yaşındadır? İşte, Hulusi Şentürk'ün biyografisi?