Yaşam
3 Mayıs 2021 Pazartesi

Büyük Çamlıca Camii 2 yılda 12 milyon ziyaretçi ağırladı

Fikir projesi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a ait olan ve temeli 7 Ağustos 2013'te atılan Büyük Çamlıca Camii, açıldığı günden bugüne 12 milyon ziyaretçiye kapılarını açtı.
Büyük Çamlıca Camii 2 yılda 12 milyon ziyaretçi ağırladı
Görkemli mimarisiyle, İstanbul siluetinin önemli bir parçası haline gelen 'Asrın Mührü' Büyük Çamlıca Camiisi'nin açılışının üzerinden iki yıl geçti. Heybetli yapısıyla görenleri kendisine hayran bırakan cami, külliyenin yanı sıra içerisinde; sanat galerisi, kütüphane, konferans salonu ve büyük yer altı otoparkını barındırıyor.

ANA KUBBESİ TÜRKİYE'DE YAŞAYAN 72 MİLLETİ SİMGELİYOR
Türkiye'nin en büyük camisi olan Büyük Çamlıca Camiisi'nin üç şerefeli 4 minaresi Malazgirt Zaferi'ne ithafen 107,1 metre, iki şerefeli 2 minaresi ise 90 metre yüksekliğinde. Camiinin 72 metre yükseklikteki ana kubbesi Türkiye'de yaşayan 72 milleti, 34 metre çapındaki kubbesi ise İstanbul'u simgeliyor.

DÜNYANIN EN BÜYÜK ALEMİ OLMA ÖZELLİĞİ TAŞIYOR
Büyük Çamlıca Camiisi'nin ana kubbesinin üzerinde 3 metre 12 santimetre genişliğinde, 7 metre 77 santimetre yüksekliğinde 4,5 ton ağırlığında alem bulunuyor. Nano teknolojiyle renklendirilen ve 3 parçadan oluşan alem, dünyanın en büyük alemi olma özelliğini taşıyor. Camii 5 metre genişliğinde, 6,5 metre yüksekliğinde ve 6 ton ağırlığındaki ana kapısıyla da dünyadaki en büyük ibadethane kapılarından birine sahip. Bunun yanında ses, ışık, ısıtma, havalandırma ve güvenlik sistemleriyle de ön plana çıkıyor.

'BÜYÜK ÇAMLICA CAMİ, İSTANBUL'UN YENİ SİMGESİ'
İstanbul Camii ve Kültür Hizmet Birimleri Yaptırma ve Yaşatma Derneği Başkanı Ergin Külünk, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yapılan çalışmaları anlattı: 'Proje aşamasında çok fazla tenkit aldık. Saygı ile karşıladıklarımızı inşaat sürecinde dikkate alıp değerlendirdik. Biz Büyük Çamlıca Camiisi'nin, İstanbul'un yeni simgelerinden olacağını söylemiştik ve süreç içerisinde bunun olduğunu gördük.' dedi.

Yaşam

Dudak uçuklatan nafaka!

2014 yılında Fulya Kalkavan'dan boşanan Metin Şentürk mahkemenin belirlediği 150 bin TL nafakayı ödememek için dava açmıştı. Mahkeme, davayı kaybeden Şentürk'ün 4 milyon 337 bin 793 lirayı Kalkavan'a ödemesine yönelik yeni kararı verdi.

Yaşam

2. el oto satışında yeni dönem!

Ticaret Bakanlığı, 2. el oto satışı için yeni bir dönem başlatıyor. 2. el oto satışında ekspertiz raporunun, satıştan önceki 3 gün içinde sistem üzerinden online olarak sorgulanabilecek ve raporsuz satış yapan işletmeler ceza alacak.

Yaşam

Yahudiler sevinç çığlıkları attı!

İsrail polisinin Mescid-i Aksa'daki cemaate saldırıları devam ederken, Harem-i Şerif'teki bir ağaca sıçrayan alev, Mescid-i Aksa bahçesinde yangına neden oldu. Fanatik Yahudiler ise sevinç çığlıkları eşliğinde kutlama yaptı.

Yaşam

Balon balığı avlayanlara para verilecek

Resmi Gazete'de yayımlanan karara göre balon balığının Lagocephalus Sceleratus türünden 500 bin taneye kadar avlayanlara tanesine 5 lira, diğer türlerini avlayanlara ise 5 milyon adete kadar 0.50 lira ücret ödemesi yapılacak.