Can Dündar kimdir?
Kim kimdir?

Can Dündar kimdir?

İnternet Medya -
1961 Ankara doğumlu olan Can Dündar, gazeteci, televizyoncu ve belgesel yapımcısıdır. Cumhuriyet gazetesinin genel yayın yönetmenidir.

1961 yılında Ankara'da dünyaya geldi. Babası Ali Rıza Dündar, annesi Öznur Dündar'dır. Çiftin tek çocuğudur.

Türkiye'nin yakın tarihi, politikası ve popüler kültür konusunda hazırladığı belgeseller dizileri ile tanınmış bir belgesel yapımcısıdır. Özellikle 1993 yılında hazırladığı Sarı Zeybek belgeseli çok ilgi görmüştür. Dündar ayrıca seslendirmesiyle de izleyici, dinleyiciyi etkilemiştir.

İlk ve orta öğrenimini Ankara'da tamamladı. Ankara Atatürk Lisesi'nden mezun olduktan sonra 1982'de Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Basın Yayın Yüksek Okulu'ndan mezun oldu. Üniversite yıllarında gazeteciliğe başladı. 1979'dan itibaren sırasıyla Yankı, Hürriyet, Nokta, Haftaya Bakış, Söz ve Tempo'da çalıştı.

TRT1'den Star'a, ATV'den Show TV'ye kadar onlarca kanalda çalışmış ve görev almıştır.

1986'da İngiltere'de London School of Journalism'i bitirdi. Orta Doğu Teknik Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi bölümünde siyaset bilimi dalında yüksek lisansını 1988'de tamamladı. 

TUTUKLANMASI VE SERBEST BIRAKILIŞI

29 Mayıs 2015 tarihinde Cumhuriyet'te, Suriye'ye gönderilen MİT TIR'ları ile ilgili ?İşte Erdoğan'ın yok dediği silahlar' başlığıyla manşetten haber duyurdu, ardından bu haberlere yayın yasağı getirildi. Aynı gün Can Dündar'a ?devletin güvenliğine ilişkin bilgileri temin etme, siyasî ve askerî casusluk, gizli kalması gereken bilgileri açıklama, terör örgütünün propagandasını yapma' suçlarından, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca soruşturma başlatıldı.

candundar_erdemgul_serbest_kaldi.jpg
Can Dündar ve Erdem Gül'ün tahliyesinden bir fotoğraf

Can Dündar ve Erdem Gül tutuklandı. 92 gün Silivri Cezaevi'nde tutuklu kaldılar. 26 Şubat 2016 tarihinde Anayasa Mahkemesi'nin kararı ile 14. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından gece yarısı tahliye edildiler.

Bu içeriğe yorum yazabilirsiniz

Henüz hiç kimse yorum yazmadı.