Sondakika

Emekli promosyon ödemeleri ne zaman başlıyor? En yüksek ve en düşük ne kadar ödenecek?

İnternet Medya -
Emekli promosyon ücreti ne kadar olacak? Milyonlarca kişi emekliye promosyon ile ilgili son dakika gelişmeleri merak ediyor. İşte emekli promosyonuyla ilgili tüm detaylar.

2017 emeklilere promosyon ne zaman verilecek? Emekliye promosyon ücreti ne kadar olacak? 11 milyon emekliyi ilgilendiren promosyonla ilgili son dakika gelişme var. 07 Mart salı itibariyle milyonlarca kişi emekli promosyon ücretlerini ve detaylarını merak ediyor. Emekli insanlarımızı fazlasıyla bekleten bu sorulara istinaden Emeklilere promosyon ücretinde 3 aydır yaşanan tüm gelişmeler haberimizde...

Promosyon alacak emeklileri ilgilendiren son dakika kararı

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Müezzinoğlu, milyonlarca emekliyi ilgilendiren önemli bir açıklama yaptı. Emeklilere promosyon ödemesinde, bankaların istediği fatura ve kredi kartı şartı kaldırıldı.

Bakan Müezzinoğlu, İstanbul'da katıldığı bir toplantıda, gazetecilerin sorusu üzerine, emekliye promosyon ödemesinde fatura ile kredi kartı veya kredili mevduat hesabı şartlarının tümden kaldırıldığını açıkladı.

Bakan Müezzinoğlu, 3 yıl o bankada kalma taahünde bulunan emeklilerin promosyondan yararlanacağını açıkladı. Promosyon düzenlemesi 11 milyon 750 bin emekliyi kapsıyor.
1000 lira altında emekli maaşı alanlara 300 lira; 1000-2000 lira arası 375 lira; 2000 lira üzerine 450 lira promosyon ödemesi yapılıyor.

ÖDEMELER MART, NİSAN VE MAYIS AYINDA YAPILACAK

Emekli promosyon ödeme tarihleri belli oldu buna göre. Promosyon ödemeleri emeklileerin T.C. kimlik numarasının son rakamına göre verilecek. 9-7-5 olanlar Mart ayında, 3-1-8 olanlar Nisan'da, 6-4-2-0 olanlar ise Mayıs ayında promosyon ödemelerini alacaklar. 2017 Emekli promosyon ödemeleri o ay ki maaşın alınacağı gün hesaba aktarılacak.

Emekli promosyonları kaç TL olacak?

Emekli promosyon ödemelerinin tarihleri belli olması üzerine kim ne kadar alacak soruları sorulmaya başladı. Yapılan resmi açıklamalar neticesinde emekli promosyonları; 

Maaşı 1000 TL'den az olanlar için; 300 TL
Maaşı 1000 TL-2000 TL olanlar için; 375 TL
Maaşı 2000 TL'den fazla olanlar için; 450 TL

İşte Emekliye promosyon veren bankalar

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ile 16 banka ile protokol anlaşması imzalandı  Buna göre emekli promosyon ödemesi yapan bankalar

- Ziraat Bankası
- Türkiye İş Bankası
- Yapı Kredi Bankası
- ING Bank
- Akbank
- Burgan Bank
- Vakıf Bank
- Türkiye Ekonomi Bankası
- Garanti Bankası
- QNB Finansbank
- Şekerbank
- Halkbank
- Fibabank
- Denizbank
- ICBC Turkey
- PTT


ÖZEL PROMOSYON

Emekliler promosyona kavuşuyor. Bankalar birbiri ardına promosyon sürecine katılıyor. 4.8 milyon emekliye maaş ödemesini yapan Ziraat Bankası'nın ardından, Türkiye İş Bankası da promosyon protokolüne imza attı. Böylece promosyona imza atan ilk kamu bankası Ziraat, ilk özel banka da İş Bankası oldu. Kamu bankalarının tamamı ile anlaşma sağlanmıştı, İş Bankası'nın imzasıyla özel bankalar da promosyon sürecine katıldı.

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), dün yaptığı açıklamayla, Türkiye İş Bankası'yla protokolün imzalandığını duyurdu. Açıklamada, şöyle denildi: "818 bin emekli müşterisiyle özel bankalar arasında en çok emekliye hizmet veren Türkiye İş Bankası ile protokol imzalanmasıyla birlikte özel bankalar da promosyon sürecine dahil oldu. Promosyon ödemelerine en geç Mart ayında başlanacak ve ödemelere Nisan ve Mayıs aylarında da devam edilecek." Banka promosyonu kapsamında emeklilere toplamda 6 milyar liraya yakın bir tutar ödeneceğini vurgulayan SGK, açıklamasında, "Emekliler bizimle protokol imzalayan bankalara müracaat edebilir" ifadesini kullandı. Emeklilere promosyon için tüm imzaların Salı gününe kadar tamamlanması bekleniyor.

Kamu bankalarıyla yapılan anlaşmada 3 yıl için maaşa göre 450 liraya varan tutarlar belirlendi. Bankalar isterse daha fazla ödeme yapabilecek. Özel bankaların promosyon sürecine dahil olması, hem ödeme almak isteyen emeklilerin kamu bankalarına geçmesi gerekliliğini ortadan kaldıracak hem de rekabetle tutarlar yükselebilecek. Emekli maaş pastasındaki payını artırmak isteyenler, daha fazla ödeme vaad edebilecek..

DUL VE YETİMLERE DE PROMOSYON VAR MI?

Vefat eden emeklilerin hak sahipleri de promosyondan yararlanacak. Emeklilerin eş ve çocukları, kendilerine bağlanan maaşa göre belirlenen promosyon tutarını alacak.

ÖDEME ALIP BANKA DEĞİŞTİREN NE OLACAK?

Promosyon ödemesini aldıktan sonra bankasını değiştirmek isteyen emekliler için uygulamanın nasıl olacağı henüz belirlenmedi. Çalışma Bakanlığı, bu konuda çalışma yapıyor.

HANGİ ŞARTLAR ARANIYOR?

Promosyon için; aktif 2 adet otomatik ödeme talimatı ile birlikte, kredili mevduat hesabı veya kredi kartı ürünlerinden birinin olması şart.

EMEKLİLERİN BEKLEDİĞİ HABER GELDİ!

Emekli maaşı ödeyen bankalar 2017 ile birlikte promosyon ödemelerine başlıyor. 3 yıllık sözleşme karşılığı 11.5 milyon emekliye tek seferde 300 - 450 TL aralığında ek ödeme yapılacak.

Yıldırım, 'Bin lira altında maaş alanlara bir seferde 300 lira, bin-2 bin lira alanlara 375 lira, 2 bin lira üzerinde maaş alanlara da 450 lira bir seferde ödeme yapılacak. Asgari bu kadar. Bunun dışında vermek isteyen olursa daha fazlasına diyeceğimiz bir şey olmaz' dedi. Başbakan Yıldırım, dün cuma namazını Sincan'daki Barbaros Camii'nde kıldı. Çıkışta gazetecilerin sorularını yanıtlayan Yıldırım, 'Promosyon ile ilgili bakanımız ?Başbakan halledecek' deyip duruyor. Sonunda hallettik' dedi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu'nun, 'topu hep size attım' demesi üzerine, 'biz bir ekibiz paslaşma tabii lazım' yanıtı verdi.

2017'den geçerli olmak üzere asgari ücrette yüzde 10 civarında bir artış gerçekleştiğini hatırlatan Yıldırım, 'Yıllık enflasyon üzerinde artıştır. Gönül arzu eder ki daha fazla verelim ama ileride imkanlar arttıkça, ülkemize zenginleştikçe daha fazlasını vermek için gayret göstereceğiz' dedi.

?Asgari bu kadar'

2017'de emeklilere maaşlarına ilaveten promosyon ödemesi yapılacağını anlatan Yıldırım, bunun nedenini şöyle anlattı: 'Devlet maaşları bankalara yatırıyor. Bu bankalar paraları tutuyor. Bunun karşılığında böyle bir imkan sağladılar. Asgari bu kadar. Bunun dışında vermek isteyen olursa daha fazlasına diyeceğimiz bir şey yok. Uzun ve yorucu pazarlık sonucunda, bütün emekliler yararlanacak. Ağırlıklı ortalama 375 lira diye açıklayabiliriz. Hayırlı olsun, bir nebze olsun emeklilerimizin ihtiyacını karşılamak için yapılan çalışmadır. Bunun yıllık tutarı merak edilirse; 5 milyar lira. Bu kaynağı hükümetimiz emeklilerimize ilave olarak promosyon ile sağlanmıştır.'

'3 yıl için mi' sorusuna Yıldırım, 'Evet 3 yıl için hesaplar bankada tutulmak karşılığı bu yapılmış. Ödeme bir seferde yapılacak. 2017'de emeklilerimizin maaş aldığı takvime uygun olarak ödeme yapılacak' yanıtı verdi.

Promosyona özel zam! Bankaların yarışı emekliye yarayacak

Emekliler promosyon almak için gün sayarken devreye özel bankalarında girmesiyle piyasa kızışmaya başladı. Üç kamu bankasına ilaveten üç özel banka da protokol imzalayarak emeklilere promosyon vereceğini duyurdu. 

İş Bankası, Garanti Bankası ve Akbank'ın devreye girmesiyle rekabet de başlamış oldu. Emekli müşterilerini kaçırmak istemeyen bankaların belirlenen tavan promosyon ücretlerinin üzerine çıkması bekleniyor. Edinilen bilgiye göre şu anda 450 lira olan en yüksek promosyon miktarının yıllık 300 liraya kadar çıkabileceği belirtiliyor. İlk etapta bankaların bu miktarı 600 liraya sonrada 900 liraya çıkartabileceği hesaplanıyor. Tüm bankaların devreye girmesiyle rekabetin artması emeklilere de bu şekilde kazandırmış olacak. Belirlenen promosyon miktarlarının tavan olduğunu söyleyen yetkililer bankaların bunların üzerinde rakam vermelerinin serbest olduğunu açıkladı. Emekliler şimdi promosyonda en yüksek rakamı veren bankayı seçerek sözleşme yapabilecek. Bankaların imzaladığı protokole göre; promosyon ödemelerine en geç Mart'ta başlanacak, Nisan ve Mayıs aylarında da devam edilecek. Protokolü imzalayan banka, Mayıs sonuna kadar promosyonu ödemek zorunda olacak.

Promosyon almak isteyen emekliler şu kademeleri geçecek:

- Öncelikle hangi bankadan emekli maaşı alacağına karar verecek. Yüksek promosyon veren bankayı seçme hakkı var
- Seçtiği bankaya giderek 3 yıllık maaş sözleşmesi imzalayacak.
Bu süre içinde başka bankaya geçemeyecek 
- Bankaya iki tane faturasını (elektrik, telefon gibi) otomatik ödeme talimatı verecek. Bunun için ayrıca bir para ödemeyecek.
Buna ilaveten kredi alacak ya da kredili mevduat hesabı açtıracak.
- Banka bu sözleşmenin ardından emekliye maaşına göre parasını hemen ve tek seferde ödeyecek.
- Maaşı 1000 liranın altındakilere en az 300 lira, 1000-2000 lira arasında olanlara 375 lira, 2000 liranın üstündekilere 450 lira ödenecek. Banka bu miktarları isterse artırabilecek
- Emekli maaşı kaç lira olursa olsun ATM'den ücretsiz ve tek seferde çekebilecek.
- Hesabı dolayısıyla emekliden hesap işletim ücreti alınamayacak.
- Şu anda hesabı bulunan banka promosyon protokolü imzalamışsa emekli yukardaki şartlarda sözleşme yapıp bankasında devam edebilecek.

Bu içeriğe yorum yazabilirsiniz

Henüz hiç kimse yorum yazmadı.