Erdem Gül kimdir?
Kim kimdir?

Erdem Gül kimdir?

İnternet Medya -
1967 Giresun doğumlu olan Erdem Gül, 2013 yılında Cumhuriyet gazetesi Ankara Bürosu haber müdür oldu. Son olarak Ankara temsilcisiydi.

Gazi Üniversitesi Basın Yayın Yüksek Okulu'ndan mezun olduktan sonra her gazeteci gibi belli bir süre stajyerlik yaptı. 1992 yılında ANKA Ajansı'nda profesyonel gazetecilik yaşamı başladı.

1994 yılında İstanbul ve Ankara Belediyelerini kazanan Erbakan liderliğindeki Milli Görüş'ün yükselişiyle Refah Partisi'ni aktif olarak izledi. Daha sonra RP'nin iktidara geliş süreciyle beraber başbakanlık ve parlamento muhabiri olarak görev yaptı.

RP ve FP dönemlerinin sona ermesinin ardından Tayyip Erdoğan liderliğinde kurulan AK Parti'yi izledi. Daha sonra Taraf Gazetesi'nde yine siyasal İslam ve AK Parti ile ilgili haberlere imza attı. 2010 yılında Cumhuriyet'te AK Parti ve parlamento muhabiri olarak göreve başladı.

CUMHURİYET ANKARA TEMSİLCİSİ

2013 yılında Cumhuriyet Ankara Bürosu'nda Haber Müdürü oldu. Gül, Ekim 2014'te Cumhuriyet Gazetesi Ankara Temsilciliği'ne atandı.

TUTUKLANMASI VE SERBEST BIRAKILIŞI

29 Mayıs 2015 tarihinde Cumhuriyet'te, Suriye'ye gönderilen MİT TIR'ları ile ilgili ?İşte Erdoğan'ın yok dediği silahlar' başlığıyla manşetten haber duyurdu, ardından bu haberlere yayın yasağı getirildi. Aynı gün hem Erdem Gül'e hem de Can Dündar'a ?devletin güvenliğine ilişkin bilgileri temin etme, siyasî ve askerî casusluk, gizli kalması gereken bilgileri açıklama, terör örgütünün propagandasını yapma' suçlarından, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca soruşturma başlatıldı. Erdem Gül, Can Dündar ile birlikte tutuklanarak, 92 gün Silivri Cezaevi'nde kaldı.

Erdem Gül, 26 Şubat 2016 tarihinde Anayasa Mahkemesi'nin kararı ile 14. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından gece yarısı tahliye edildildi.

Bu içeriğe yorum yazabilirsiniz

Henüz hiç kimse yorum yazmadı.