Dünya
30 Nisan 2021 Cuma

Fransa'da darbe çağrışımı yapan askerlere yaptırım uygulanacak

Fransa Genelkurmay Başkanı François Lecointre, darbe çağırışımı yapan bildiriyi imzalayan aralarında emekli generallerinde bulunduğu 18 asker hakkında cezai yaptırım uygulanacağını açıkladı.
Fransa'da darbe çağrışımı yapan askerlere yaptırım uygulanacak
Fransa Genelkurmay Başkanı General François Lecointre, Fransız toplumunun 'parçalandığı' konusunda uyaran ve aşırı sağcı Valeurs Actuelles dergisinde yayımlanan bildiriyi imzalayan generallerin ceza olarak ihraç edilip emekli edilmesi ve düşük rütbeli askerlere de disiplin cezası verilmesi gerektiğini belirtti.
Lecointre, geçtiğimiz hafta yayımlanan ve kendisine göre 'büyük çıkarı olmayan' bu bildiriyi, 4'ü rütbeli subay, 18 muvazzaf askerin imzaladığını belirtti. Bildiride, aralarında 20 emekli generalin de bulunduğu yüzlerce asker, 'İslamcılık' ve 'banliyö orduları' karşısında 'anavatanlarının dağılmasından' endişe duyduklarını ifade etti ve askeri darbe çağrışımında bulundu.

ORDULARIN TARAFSIZLIĞI ESASTIR'
Lecointre, 'Bunu kabul edemem, çünkü orduların tarafsızlığı esastır. Orada aktif orduya yapılan bu çağrıyı okuduğumda şok oldum, bu beni alt üst etti' ifadelerini kullanarak, bu metnin hiçbir şekilde orduların ruh halini yansıtmadığını vurguladı. Lecointre 'Ordu cumhuriyetçidir, siyasal değildir. Bazılarının iddia ettiği fantezilerin aksine, sosyal olarak da çok çeşitlidir' dedi.

'ORDUYU MANİPÜLE ETME GİRİŞİMİ KABUL EDİLEMEZ'
Genelkurmay Başkanı Lecointre, 'Orduyu manipüle etme girişimi kabul edilemez. Bu insanlar kendilerini ifade etmek istiyorlarsa, eski askeri niteliklerini veya rütbelerini vurgulamadan kendi adlarına yapsınlar' ifadelerini kullandı. Lecointre, imzacı generallerin askeriyeden ihraç edecek bir prosedür vesilesiyle görevlerinden alınıp emekli edilmelerini talep etti. General Lecointre, bildiriye imza atan diğer şahıslara da disiplin cezası verilmesini istediğini belirterek, 'Üç ordunun genelkurmay başkanlarıyla birlikte, söz konusu 18 kişinin durumları ve kendilerine uygulanacak cezaları inceliyoruz' dedi.Lecointre 'Niyetim yüksek rütbelilerin daha ağır ceza, düşük olanların daha hafif ceza almasıdır' ifadelerini kullandı.

'BU GENERALLERİN HER BİRİ YÜKSEK ASKERİ ŞURA ÖNÜNE ÇIKARILACAK'
Savunma Bakanı Florence Parly ise yaptığı açıklamada, imzacı askeriye mensuplarının direkt olarak emekliliğe ayrılmasına karar verilmesini istediğini beyan etti. Bakan Parly, 'Bu generallerin her biri yüksek askeri şura önüne çıkarılacak. Bu prosedürün sonunda, bir ihraç kararnamesini imzalayacak olan ise Cumhurbaşkanıdır' dedi.
Başbakan Jean Castex ise, söz konusu bildiriyi kınayarak, bildiriye destek olan aşırı sağcı lider Ulusal Birleşme Başkanı Marine Le Pen'i 'siyasi fırsatçılıkla' suçladı.
Dünya

Ukrayna, NATO'ya kabul edilebilir!

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy'nin dün resmi Twitter hesabından yaptığı paylaşımla NATO'ya kabul edileceklerinin doğrulandığını duyurması üzerine Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, duruma tepki gösterdi.

Dünya

Kraliçeyi gören ABD Başkanı Biden duygulandı

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Joe Biden, Windsor Kalesi'nde İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth ile görüşmesinin ardından ilginç açıklamalarda bulundu. Biden, İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth'in annesini hatırlattığını söyledi.