Ekonomi
2 Mart 2021 Salı

İhracat tüm zamanların en yüksek şubat ayı rakamlarına ulaşarak rekor kırdı

Türkiye'nin şubat ayı ihracatı yüzde 9,6'lık artışla 16 milyar 12 milyon dolar olarak gerçekleşti. Böylece tüm zamanların en yüksek şubat ayı ihracat rakamına ulaşıldı.
İhracat tüm zamanların en yüksek şubat ayı rakamlarına ulaşarak rekor kırdı
Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, 2021 Şubat ayı ihracat rakamlarını açıkladı. Geçtiğimiz ay ihracat yüzde 9,6 artış göstererek, 16,01 milyar dolar olarak gerçekleşti. Bakan Pekcan 'Bu tüm zamanların en yüksek şubat ayı ihracat rakamıdır' dedi.

'DIŞ TİCARET AÇIĞI 3,36 MİLYAR DOLAR OLDU'
Yılın ilk iki ayında dış ticaret açığının yüzde 15.3 azaldığı bilgisini veren Pekcan, 'Şubat ayında, ithalatımız geçen senenin aynı ayına göre Yüzde 9,8 artarak 19 milyar 372 milyon dolar olarak gerçekleşmiştir. Şubat ayı dış ticaret açığı 3 milyar 360 milyon dolar olarak gerçekleşmiştir' diye konuştu.

İTHALATIN İHRACATI KARŞILAMA ORANI YÜZDE 82,9'A YÜKSELDİ'
Bakan Pekcan, 'Reform süreci kapsamındaki adımların devreye alınmasıyla 2021'de yatırımlar ve üretimde elimizin çok daha güçleneceğini öngörüyoruz. Altın hariç ihracatın ithalatı karşılama oranı şubat ayında yüzde 86,4, ocak-şubat döneminde ise yüzde 86,8 olarak gerçekleşmiştir. Yılın ilk iki ayı itibarıyla ihracatın ithalatı karşılama oranı yüzde 79,5'ten yüzde 82,9'a yükseldi.' ifadelerini kullandı.
Ekonomi

Bitcoin'de kartlar yeniden dağıtılıyor!

Son dönemde oldukça popüler olan kripto para piyasasında heyecanlandıran bir gelişme yaşandı. Twitter'ın CEO'su Jack Dorsey, yepyeni bir platform kuracaklarını duyurup ana odaklarının Bitcoin olacağını açıkladı.

Ekonomi

Kuraklığın faturası ağır olacak!

1 yılı aşkın süredir devam eden kuraklık üretim maliyetlerinde artışa neden oldu. Kuraklıktan en çok etkilenen bölge ülkenin tahıl ambarı olarak bilinen Konya Havzası oldu.

Ekonomi

Doğal gaza yüzde 12 zam geldi

Doğal gazda temmuz ayı için konut abonelerinin tarifesine yüzde 12, sanayi grubu tarifesine yüzde 20 ve elektrik üretim santrallerinin tarifesine de yüzde 20,2 zam yapıldı.