İmamoğlu Şeyh Edebali'nin sözleriyle Gezi olaylarını andı.
Güncel

İmamoğlu Şeyh Edebali'nin sözleriyle Gezi olaylarını andı.

İnternet Medya -
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Mayıs 2013'te başlayan Gezi protestolarının 7. yılı nedeniyle Şeyh Edebali'nin 'Ey Oğul' nasihatini hatırlatarak bir mesaj yayınladı.

Başkan İmamoğlu sosyal medya hesabından bir ileti paylaşarak Gezi protestolarının 7. yıl dönümü için bir ileti paylaştı. İmamoğlu iletisinde şu ifadeleri kullandı:

'Şeyh Edebali’nin “Ey Oğul” seslenişi yöneticiler için anlamlı bir kılavuzdur. Kılavuzun şaştığı zamanlar oldu. Şehrin yeşiline ve demokrasisine saygı göstermeyenlere karşı milyonların derin bir nefes alışı oldu Gezi. Kaybettiğimiz canları rahmetle anıyorum.'Osmanlı tarihçisi Cenabi'nin 'Cenabî Tarihi' adıyla da bilinen 'el-Hâfilü'l-Vâsıt ve Aylemü'z-Zâhirü'l-Muhît' adlı Arapça eserinde yer alan Şeyh Edebâli'nin Osman Gazi'ye Nasihatı şöyle:

'Dünya bir garip han, bir hoyrat mekan, İnsan bir garip varlık kabına sığmayan. Hayat bir yudum su, bir anlık rüya… Ömür bir kısa yol tekrarı olmayan.

Bu yolda nazarımızı sonsuzluğa dikip; büyük yürümek ve büyük ölmek gerek. Bu yolda hırs, diken; benlik ve kibir, engeldir oğul. Sakın ha kendine takılmayasın ve kendinde boğulmayasın. Teklik sadece Allah’a mahsustur, tek başına karara durup hoyrat dünyanın dayanılmaz ağırlığını kaldırmayasın. İşlerini ehil kişilere danışarak tutasın, danışırsan yol alırsın, danışmasan yolda takılıp kalırsın oğul.

Güçlüsün, akıllısın, söz sahibisin; ama bunları nerede, nasıl kullanacağını bilemezsen, sabah rüzgarında savrulup gidersin. ...'


Bu içeriğe yorum yazabilirsiniz

Henüz hiç kimse yorum yazmadı.