Güncel
16 Haziran 2019 Pazar

İstanbul Seçimine Günler Kala Ak Parti'den Bomba Hamle

AK Parti, deneyimli isimlerden oluşan 62 bin 372 asil ve yedek sandık kurulu üyesi belirledi. Bu üyelerin yanı sıra sandıklarda görev yapacak 200 bin civarında müşahide de eğitim verildi.
İstanbul Seçimine Günler Kala Ak Parti'den Bomba Hamle
Cumhurbaşkanı 'ın '31 Mart'taki hırsızlıkların tekrarını önlemek için özel bir hazırlık içindeyiz' dediği İstanbul seçimleri için 'nin yaptığı hazırlıkların detayları ortaya çıktı. öncelikle 23 Haziran'da sandık başında görev alacak isimleri, 31 Mart'ın aksine, seçim deneyimi olanlar arasından belirledi. 31 Mart'ta sandıklardaki görevlilerinin büyük bölümü 'seçim tecrübesi' olmayan isimlerden oluştuğu için, boş tutanağa imza atmanın yanı sıra, geçersiz oylara itiraz ve sayım-döküm cetvelleri ile ilgili birçok zaafın ortaya çıkmasına neden olmuştu. kurmayları, '31 Mart seçimlerinde oylar sayılmadan boş tutanağa imza atan sandık kurulu üyelerimiz olmuş. Sorduğumuzda da 'Sandık kurulu başkanına güvendim' diyor. Ama o güvendiği adamlar, sonrasında bizim oyumuzu çeteleye geçirmediler. Sonuna kadar oturup sandık başında bekleyeceksin. Sabah gelip, imza atıp gitmek yok. Oy torbalarının ağzı mühürlenip, ilçelere gidene kadar gözlerini dört açacaklar' dedi.

62 BİN SANDIK KURULU ÜYESİ

AK Parti'nin İstanbul'daki Seçim Koordinasyon Merkezi, İstanbul'daki 31 bin 186 sandıkta görev yapacak bir asil bir yedek olmak üzere, seçim deneyimi olan, toplam 62 bin 372 sandık kurulu üyesi belirledi. Bu kişiler 'nin resmi görevlisi olarak sandık kurullarında üye olarak görev yapacak. Bu üyelerin yanı sıra sandıklarda görev yapacak 200 bin civarında müşahide de eğitim verildi. 'nin görevlileri, özellikle sandık başı işlemleri, oyların sayımı-dökümü, geçersiz oylar, hangi hallerde itiraz edileceği, ıslak imzalı tutanakların önemi, oylama saatinden önce oy pusulası ve zarfların tek tek kontrol edilmesi gibi konularda uygulamalı eğitim aldı. , sandıkların kurulu olduğu okullarda en az iki avukat da görevlendirdi. Büyük okullarda ise her katta bir avukat olacak şekilde planlama yapıldı. Avukatlar, sandık başı işlemlerinde 'nin görevlilerine hukuki destek verecek.

Oy sayım işlemi bittikten sonra, oyların polis eskort aracıyla beraber güvenli bir şekilde ilçe seçim kurulları götürülmesi için de ekstra güvenlik tedbiri alınacak. 'nin görevlileri de oy torbaları ilçe seçim kurullarına ulaşana kadar süreci yakından edecek.

HER İŞLEM KAYDEDİLECEK

Cumhur İttifakı'nın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı adayı da 23 Haziran'da sandık başındaki görevlilerinin 'gözünü dört değil, sekiz açacağını' belirtti. Yıldırım, '31 Mart'tan daha fazla müşahit ve avukat görevlendiriyoruz. Sandık başındaki her türlü işlem kayıt altına alınacak. Sayım bitinceye kadar, torbalar bağlanıp mühürleninceye kadar gözden geçirecek, kabul etmediklerini kayıt altına alacak ' diye konuştu

KAYNAK: TÜRKİYE GAZETESİ
Güncel

Esra Erol'u çileden çıkarttılar...

Kendisinden 28 yaş küçük komşusunun karısıyla yasak aşk yaşayan ve hamile bırakan Cengiz K.'nın anlattıkları karşısında şaşkınlığını gizleyemeyen Esra Erol, "Vallahi bu kez başımıza taş yağacak" dedi.

Güncel

Aşıyı ya Acun bulacak ya da Nusret

Cem Yılmaz, Haber Global'da "Az Önce Konuştum" programına konuk oldu. Cem Yılmaz, koronavirüs aşısıyla ilgili esprili açıklamalarda bulunurken "Aşıyı ya Acun bulacak ya da Nusret. Nusret bulursa altın kaplamasını da yapar" dedi.

Güncel

45 gün arayla iki kez koronavirüse yakalandı

Munzur Üniversitesi öğretim üyesi olan Yalçın Çakmak'ın 5 Ağustos'ta yaptırdığı koronavirüs pozitif çıktı. Hastalığı atlatan Çakmak'ın, 3 Eylül'de burun ameliyatı olduktan sonra ağır belirtiler göstermesi üzerine 17 Eylül'de yapılan testi yine pozitif çı