Münbiç operasyonunda en kritik nokta!
Güncel

Münbiç operasyonunda en kritik nokta!

İnternet Medya -
Mehmetçik, ÖSO ile birlikte Münbiç'e yöneldi. ÖSO kaynakları asıl mücadele alanının Münbiç'e 25 kilometre uzaklıktaki Tışrin Barajı'nın hakimiyeti konusunda olacağını söylüyor.

Türkiye destekli ÖSO'nun, Suriye'nin kuzeyinde El Bab'ı terör örgütü DEAŞ'ın elinden almasının ardından, Ankara'nın hedefinde Münbiç var. Ancak Münbiç'te bulunan terör örgütü PKK'nın Suriye kolu PYD/YPG unsurlarından karşı hamleler de geliyor. ÖSO'nun önceki gün Münbiç'in güneybatısındaki bazı köyleri ele geçirmesi üzerine YPG'nin de içinde olduğu Suriye Demokratik Güçleri (SDG), Münbiç'in batısındaki bazı alanları Suriye ordusuna bırakma kararı aldı. ABD destekli SDG böylece Fırat Kalkanı operasyonuyla arasında tampon bölge oluşturmayı amaçlıyor.

ABD ASKERİ İLE KARŞI KARŞIYA GELME İHTİMALİ

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ise Türkiye ile ABD'nin Münbiç'te karşı karşıya gelme ihtimalinin sorulması üzerine, 'Böyle bir karşı karşıya gelme riski yok zaten. Burası ABD'nin toprakları değil ki. ABD askerleriyle biz niye karşı karşıya gelelim?" yanıtını verdi.

ESED REJİMİNE BIRAKTILAR İDDİASI

Özgür Suriye Ordusu'nun (ÖSO) önceki gün ABD destekli SDG kontrolündeki Münbiç'e doğru hareketlenmesi üzerine Münbiç Askeri Konseyi, ÖSO ile arasında tampon bölge kurma kararı aldığını açıkladı. Konsey, bu amaçla kentin batısını Suriye rejimine bıraktı.

"RUSYA İLE ANLAŞTIK!"

Münbiç Askeri Konseyi, 'Fırat Kalkanı ile cephe hattında bulunan köyleri Suriye devletinin sınır muhafızlarına bırakmak üzere Rusya ile anlaştığımızı duyuruyoruz' açıklamasını yaptı. Açıklamada, Suriye askerlerinin 'Münbiç Askeri Konseyi ile Türk ordusunun kontrolündeki bölgeleri ayıran hattı koruyacağı' belirtildi.

CİDDİ ŞEKİLDE ZORLAŞIR

Suriye Türkmen Meclisi Dış İlişkiler Sorumlusu Abdurrahman Mustafa, yaptığı açıklamada temas noktalarına rejim güçlerinin yerleşmesi durumunda buralarda fiilen Rusya'nın da olacağını, dolayısıyla Münbiç istikametinde ilerlemenin ciddi şekilde zorlaşacağını söyledi.

M4 OTOYOLU KRİTİK

El Bab ve civarında konuşlu Türk birliklerinin Münbiç istikametinde ÖSO güçlerine destek vermesi açısından Halep-Münbiç arasındaki M4 otoyolu kritik öneme sahip. Nitekim önceki gün ÖSO ile PYD arasında yaşanan çatışmanın da bu yol civarındaki köylerde olduğu bildirildi.

DOĞUDA TIŞRİN BATIDA MİNNAK

ÖSO kaynakları, asıl mücadele alanının Münbiç'e 25 kilometre uzaklıktaki Tışrin Barajı'nın hakimiyeti konusunda olacağını söylüyor. Münbiç'i kaybettiğinde Tışrin hakimiyetinin de tehlikeye gireceğini bilen PKK, Suriye görüşmelerini de etkileyecek olan bölgeyi elden çıkarmak istemiyor. Tışrin, Suriye kuzeyinin elektrik üretiminde önemli bir noktaya sahip. Öte yandan tarım alanlarının sulama sistemleri de Tışrin Barajı'na bağlı. Tışrin'i kontrol eden güç siyasi görüşmelerde önemli bir kartı elinde tutmuş olacak. Hatay'ın dibindeki Afrin'de ise teröristler stratejik Minnak Havaalanı'nda kalmak için çok sayıda teröristini bölgeye sevketti.

?YPG İLE OLMAZ'

DEAŞ'a karşı yürütülen Doğal Kararlılık Operasyonu Birleşik Ortak Görev Gücü Komutanı ABD'li Korgeneral Stephen Townsend, önceki gün YPG'nin Türkiye'ye bir tehdit oluşturduğuna dair kanıt görmediğini söylemişti. Townsend, Rakka'yı DEAŞ'tan almak için planlanan operasyona ilişkin 'Operasyonda kesinlikle Kürtler olacak' demişti. Türkiye'nin önceliği ise Münbiç.

ÖNCELİK MÜNBİÇ

Türk güvenlik kaynaklarına göre Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın vurguladığı gibi Münbiç, PYD'den temizlenmeden TSK'nın gündeminde Rakka'ya yönelik bir operasyona katılma yok. PYD/YPG'nin içinde yer alacağı bir güce Türkiye'nin ve ÖSO'nun katılması da söz konusu değil.

Bu içeriğe yorum yazabilirsiniz

Henüz hiç kimse yorum yazmadı.