MUSTAFA DEMİR KİMDİR? İşte detaylı özgeçmişi
Sondakika

MUSTAFA DEMİR KİMDİR? İşte detaylı özgeçmişi

İnternet Medya -
Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir 1959 yılında Diyarbakır'ın Dicle ilçesinde doğmuştur. İlkokul öğrenimine yine Diyarbakır'da Ergani ilçesinde başlamıştır. Ancak ortaöğretim ve lise hayatını Kahramanmaraş da tamamlamıştır.

Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir 1959 yılında Diyarbakır'ın Dicle ilçesinde doğmuştur. İlkokul öğrenimine yine Diyarbakır'da Ergani ilçesinde başlamıştır. Ancak ortaöğretim ve lise hayatını Kahramanmaraş da tamamlamıştır. Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir, 1979 yılında üniversite eğitimine başlamıştır. Üniversite eğitimini ise İstanbul Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi'nde tamamlamış ve 1983 yılında ise buradan mezun olmuştur. Daha sonrasında üniversite hayatını bırakmamış. İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi'nde Fen Bilimleri Enstitüsü Mimarlık Ana Bilim Dalı Kent Çalışmaları ve Yönetimi Yüksek Lisans programını tamamlamıştır. Daha sonra ise Kadir Has Üniversitesi'ne geçerek burada Uluslararası İlişkiler Bölümü'nde doktora programına devam etmiştir. 2013 yılında önemli bir unvana sahip olmuştur. Başkan Demir'e bu unvan İstanbul Üniversitesi Senatosu'nun vermiş olduğu İletişim Fakültesi Kişilerarası İletişim Anabilim Dalında ?'Fahri Doktora'' olarak takdim edilmiştir.

İstanbul Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi'nden mezun olduktan sonra da yine kendisi gibi diş hekimi olan eşi Şule Hanım ile birlikte, Fatih'te açtıkları diş hekimliği muayenehanesinde diş hekimliği yapmaya devam etti. Hatta bir süre İstanbul Diş Hekimleri Dostluk ve Dayanışma Derneği Kurucu Başkanlığı'nı yaptı. Üniversite hayatı boyunca Fatih'te yaşamış olup ve üniversite hayatından sonrada yine Fatih'i oldukça iyi bir şekilde gözlemlemiş olup tüm eksiklikleri ve tarihi değerleri ve sosyal yapısıyla tanımıştır. Fatih'i bu kadar iyi tanımış olmasına bağlı olarak yıllardır burada görev yapmakta olup, herkes tarafından oldukça sevilip taktir edilmektedir. Ayrıca tarih, sanat ve spora olan büyük tutkusu nedeniyle de yaptığı etkinliklerle gençler ve çocuklar tarafından da sevilen bir başkan olmuştur.

Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir için siyaset hayatında önemli yere ise 2001 yılında gelmiştir. Aslında Başkan Demir bu zamanlarda siyaset hayatına başlamıştır da diyebiliriz. 2001 yılında AK Parti İstanbul İl Kurucu üyesi olmuş ve sonrasında 2003 yılında ise AK Parti İstanbul İl Başkanlığı'nda Halkla İlişkiler Tanıtım Medyadan sorumlu İl Başkan Yardımcısı olarak siyaset hayatına devam etmiştir. 2004 yılında Yerel Seçimlerde Fatih Belediye Başkanı seçilmiştir. 2009 yılında Yerel Seçimlerde ise Fatih ile Eminönü birleştiğinde halk tarafından Tarihi Yarımada Fatih'in 2. kez Belediye Başkanı seçildi. 2014 yılında Yerel Seçimlerinde de tekrar aday gösterilerek, halkın seçimiyle tekrar Fatih Belediye Başkanı olarak, Fatih de 3. kez Belediye Başkanı seçilmiş oldu. Bunların yanı sıra Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir, ayrıca dönemsel olarak Haliç Belediyeler Birliği Başkanlığı'nı da yürütmeye çalışmıştır.

Fatih Belediye Başkanı olduğundan beri Fatih için her zaman ?'Sürekli yaşanabilir bir Fatih'' cümlesiyle ilerleyen Sayın Başkan Demir, insanlara önem ve değer vererek insan kişiliğine katkı sağlayacak bir il meydana getirme hayaliyle belediyecilikteki yaptığı hizmetlerle her zaman farkını ortaya koydu ve hala bunu sürdürmekte.

?'Mustafa Demir kimdir?'' sorusunun en güzel cevabı yaptığı yeniliklerle açıklanabilir. Birçok alanda ilk ve yenilikler yapmış olan Fatih Belediyesi'nde 3. Kez Başkan olan Mustafa Demir, ?'Marka ve Akıllı Şehir'' projesini meydana getirme yolunda etkinliklerine devam etmekte. Birçok alanda yenilik yaptığını söylemiştik bunların başında: kentsel yenilik, eğitim, bilişim, tarihi eser restorasyonu, sosyal belediyecilik gelmektedir.

Yurtdışı ve yurtiçi olmak üzere birçok üniversitede yerel yönetimler, halkla ilişkiler, kent bilgi sistemleri, kentsel yenileme, restorasyon gibi konularda ders vermektedir.

Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir 17 yıllık siyaset hayatında kazandığı birikimini, tecrübelerini Ak Parti Siyaset Akademisi'nde genç nesillere ışık olması için çeşitli paylaşımlar da gerçekleştirmektedir.

Ayrıca birçok başarısının yanında bir de Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir, 2013-2016 yılları arasında UCLG- MEWA- Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Ortadoğu ve Batı Asya Teşkilatı Kongresi ?'Konseyi ve Yönetim Kurulu'' üyeliğine de layık görülmüş olup yine 2012 ve 2013 yıllarında İstanbul Boğazını yüzerek geçerek gençlere örnek oldu ve ?'İstanbul Boğazını yüzerek geçen ilk belediye başkanı'' unvanına sahip olmuş oldu. Ayrıca Kıtalararası Yüzme Yarışması'nda da 6,5 kilometrelik parkuru 1 saat 20 dakikada bitirmiştir. Burada da Mustafa Demir sporcu kişiliğini de bizlere göstermiş oldu. Fatih'te de 16 tane kapalı spor salonu, 36 tane de çok amaçlı salon yaptırarak spora katkı sağlamıştır.

Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir, tüm bu başkanlık yılları boyunca Fatih Belediyesinin çevresini değiştirmiştir. Sosyal ve kültürel alanda birçok çalışma yapmıştır. Diyarbakır'dan Kahramanmaraş'a daha sonra buralara kadar gelerek Tarihi Yarımada'nın başkanlığını yapmakta olan Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir zor şartlarda büyüyüp okuduğu için vatandaşı daha iyi anlamakta olup elinden gelen her türlü yardımı yapmaktadır.

Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir şu anda ise halen Diş hekimi olarak hayatına devam etmekte olan Şule Hanım ile evliliğini sürdürmektedir. Ayrıca iki çocuk babasıdır. Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir yabancı dil olarak İngilizce bilmektedir. Hayatını incelediğimiz de Başkan Demir'in siyasete, tarihe, sanata ve spora büyük ilgi gösterdiğini görebiliriz.

 

Bu içeriğe yorum yazabilirsiniz

Henüz hiç kimse yorum yazmadı.