Nesrin Cavadzade kimdir?
Kim kimdir?

Nesrin Cavadzade kimdir?

İnternet Medya -
1982 doğumlu sinema oyuncusu Nesrin Cavadzade aslen Azerbaycan'lıdır.

Nesrin Cavadzade, Azerbaycan asıllı Türk dizi ve sinema oyuncusudur. Cavadzade, 30 Temmuz 1982'de Bakü'de doğmuş ve Türkiye'ye 11 yaşında gelmiştir. Cavadzade, İngilizce ve Rusça biliyor.

Nesrin Cavadzade, Bakü'de doğdu. Ailesinin büyük çoğunluğunun tıp doktorlarından oluşmasına karşın sanata olan yatkınlığı çok küçük yaşlarda fark edildi. Annesi Nesrin için bütün çocukluğu boyunca tuttuğu günlüklerde, konuşmaya çok erken başladığını ve henüz üç-dört yaşlarındayken bir sürü şiiri ezbere okuduğunu yazmış. Nesrin, doktor olmalarına karşın mizah duygusundan yoksun olmayan, şamatacı, dışadönük ve sanata da yatkınlığı olan insanlar arasında büyüdü.

nesrin_cavadzade_cocuk_kolaj.jpg

Annesiyle birlikte İstanbul'a göç ettiğinde onbir yaşındaydı. Hiç Türkçe bilmediği için Bakü'de bitirdiği ilkokul dördüncü sınıfı Cent Koleji'nde tekrar etmek zorunda kaldı. Ve fakat annesinin endişelerini boşa çıkararak Türkçe'yi çok kısa bir sürede anadili kadar iyi konuşur oldu. Ortaokulu Şişli'deki Özel Bilgi Lisesi'nde bitirdi. Orada okurken okulun Tiyatro Kolu'na katıldı. Tiyatro Kolu'nun o sene sahneleyeceği "Türkmen Düğünü" adlı oyunda rol almaya hak kazandı. Oyun Şişli'deki Tiyatro Kare'de sahnelendi.

2011 yılı itibariyle yine ATV ekranlarında yayınlanan "Al Yazmalım" dizinde oynamaya başladı. Aynı yıl içinde Hasan Tolga Pulat'ın yönettiği "Güzel Günler Göreceğiz" ve Murat Saraçoğlu'nun yönettiği "Yangın Var" filmlerinde başrol oynadı. "Güzel Günler Göreceğiz" filmiyle Antalya Film Festivali'nde "En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu", Ankara Film Festivali'nde ve Magazin Gazetecileri Derneği Ödülleri'nde "En İyi Kadın Oyuncu" ödüllerini aldı. "Yangın Var" filmiyle yine Ankara Film Festivali'nde ve Sadri Alışık Ödülleri'nde "En İyi Kadın Oyuncu" ödüllerine layık görüldü.

Nesrin, çay içmeye, ev yapımı reçellere, hamur işlerine, bazen spor yapmaya, bazen yan gelip yatmaya, müzik dinlemeye, dans etmeye, dergi karıştırmaya, en yakın arkadaşıyla Zencefil'e gitmeye, güzel kokan sabunlara, tütsülere, sevgilisiyle film izlemeye, hayvanlara ama özellikle kedileri Apiku, Çiko, Miço ve Haiku'ya, sıcak yaz günlerine, denize, annesiyle yaptığı uzun yürüyüşlere, bir gün çekeceği uzun metraj filmin senaryosu üzerinde çalışmaya, Flamenco'ya ve isyankar ruhlara meraklıdır. 

nesrin_cavadzade_sadecehaber.jpg

Bu içeriğe yorum yazabilirsiniz

Henüz hiç kimse yorum yazmadı.