Önce 48, Sonra 72 Saatlik Grev
Siyaset

Önce 48, Sonra 72 Saatlik Grev

İnternet Medya -
CHP'li Maltepe Belediyesi'nde 48 ve 78 saatlik yeni grev kapıda. 800 taşeron işçi CHP'li Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç'ın seçim öncesi kendilerine vermiş olduğu zam taahhüdünü yerine getirmemesi halinde yeniden iş bırakma eylemine gidecek.

'li 'ne bağlı olarak çalışan 800'e yakın taşeron işçi sekiz ay önce imzalanan çift taraflı toplu iş sözleşmesinde yer alan şartların uygulanmadığı gerekçesiyle geçtiğimiz günlerde 24 saatlik iş bırakma eylemi düzenledi.

CHP'li belediye başkanı 'ın 31 Mart yerel seçimlerinden önce işçilere imzalanan sözleşme şartlarına uyacağı yönünde söz verdiği ancak 8 aydır sözünde durmadığı anlaşıldı.

VERDİĞİ SÖZÜ TUTMADI

31 Mart seçimleri öncesi 'li Maltepe Belediye Başkanı , seçim kampanyası olarak katıldığı dernek ziyaretlerinde vatandaşlara 'Açık söylüyorum ilk okulu bitirmemiş bir süpürgeci bile 'nde 3 bin 500 TL maaş alıyor' sözlerini söyleyerek oy toplamaya çalıştı.

Yeniden belediye başkanlığına seçilen 'li Kılıç, verdiği sözleri tutmadı. Kılıç'ın sene başında yapılan toplu iş sözleşmesinde yer alan maddelere uymadığını söyleyen AK Parti Meclis Üyesi Ufuk Yıldız, 'Seçim öncesinde yapılan toplu iş sözleşmesinin maddeleri yerine getirilmedi' dedi.

GÖRÜŞMELER SONUÇSUZ

AK Parti Meclis Üyesi Yıldız, '24 saatlik iş bırakma eyleminin ardından 'li yönetimi ile tekrar görüşme gerçekleştirildi. Ancak bu görüşmeden de olumlu bir sonuç alınmadığını öğrendik.

CHP'li 'ın olumlu bir adım atmaması halinde Fen İşleri, Park ve Bahçe, Destek Hizmetler Müdürlüğü'nde çalışan 800'e yakın taşeron işçi yeni bir iş bırakma eylemi düzenleyecek. İlk iş bırakma eylemi 48 saat olarak yapılacağını öğrendik. Eğer yeniden bir adım atılmazsa bu sefer 72 saatlik başka bir iş bırakma eylemi düzenleyecekler' ifadesini kullandı.

200 TL ZAM VERECEKTİ

İmzalanan toplu iş sözleşmesinde işçilere ortalama 200 TL zam yapılacağının belirtildiğini söyleyen Yıldız, 'İşçilerin tek isteği kendilerine vaat edilen ve sözleşmede yer alan ortalama 200 TL zam ve çalışma saatlerinin düzenlenmesi. Bunu bile vermekte zorlanıyorlar.

Çünkü 'nin güncel borcu 500 milyon TL'ye dayandı. Kasa boşaldığı için işçilere söz verilen zam miktarı da yaklaşık 8 aydır ödenmiyor. Geçtiğimiz günlerde yapılan 24 saatlik iş bırakma eyleminde temizlik işçileri çöpleri toplamamıştı. Vatandaşların çöp konteynerlerine bıraktığı çöpler yollara kadar taşmıştı. Yeni iş bırakma eyleminde daha kötü sonuçlar ortaya çıkacaktır' şeklinde konuştu.

Yenişafak

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

Bu içeriğe yorum yazabilirsiniz

Henüz hiç kimse yorum yazmadı.