Onur Çoban kimdir?
Kim kimdir?

Onur Çoban kimdir?

İnternet Medya -
Basın fotoğrafçılığı alanında çeşitli ödülleri bulunan Anadolu Ajansı foto muhabiri Onur Çoban, aslen Denizli'lidir.

1980 yılında Muş'ta doğdu, aslen Denizlili. 2004 yılında Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesinden mezun oldu. 2006-2011 yılları arasında Zaman gazetesinde foto muhabiri olarak görev yaptı, 2012 yılında foto muhabiri olarak Anadolu Ajansı'nda göreve başladı.

Darfur, Afganistan, Somali, Libya, Tunus, Yemen, Ukrayna ve Haiyan tayfununun yaşandığı Filipinler başta olmak üzere pek çok yerde foto muhabiri olarak gazetecilik faaliyeti yürüttü.

onurcoban_anadoluajansi_foto.jpgMardin'in Nusaybin ilçesinde yaşanan terör olayları esnasında haber takibi yaparken 20 Şubat 2016 Cumartesi günü PKK'lı teröristler tarafından kaçırılan Onur Çoban, yaklaşık bir gün sonra yine PKK'lılar tarafından sağsalim serbest bırakıldı. Çoban'ın yanında aynı kurumda görev yaptığı Anadolu Ajansı muhabirleri Kenan Yeşilyurt ve Rauf Maltaş vardı.

Basın fotoğrafçılığı alanında çeşitli ödülleri bulunan Çoban'ın www.onur-coban.com adlı foto muhabirliği çalışmalarını sergilediği web sitesi bulunmaktadır.

Libya'da çektiği fotoğraflarla 2012 yılında Türkiye Foto Muhabirleri Derneği (TFMD) tarafından düzenlenen yarışmada fotoröportaj dalında birincilik ödülünün sahibi olan Çoban, evlidir.

Çoban, kendi fotoğraf sitesinde İngilizce yayın yaparak haberleştirdiği ve fotoğrafını çektiği detayların konularını da yazarak keyifli bir görsellik sunuyor...

 

Bu içeriğe yorum yazabilirsiniz

Henüz hiç kimse yorum yazmadı.