Prof. Dr. Çiğdem Kağıtçıbaşı hayatını kaybetti
Güncel

Prof. Dr. Çiğdem Kağıtçıbaşı hayatını kaybetti

İnternet Medya -
Özellikle psikoloji alanında yürüttüğü çalışmaları ile dünya çapında bilinen Prof. Dr. Çiğdem Kağıtçıbaşı, sabaha karşı hayatını kaybetti.

Türkiye'de ve dünyada özellikle psikoloji alanındaki çalışmaları ile tanınan Prof. Dr. Çiğdem Kağıtçıbaşı'nın ölümü bilim dünyasını yasa boğdu.

Türkiye'de sosyal psikolojinin kurucusu olan Prof. Dr. Kağıtçıbaşı, Koç Üniversitesi UNESCO kürsüsü sahibi ve psikoloji bölümü öğretim üyesiydi. Kağıtçıbaşı, bilim dünyasında 5 bin 200'den fazla atıf ile makalelerine en çok atıf yapılan sosyal bilimcilerindendi.

BİRÇOK ALANDA KURUCUYDU 

Türkiye'de okul öncesi eğitime verdiği önem ile de tanınan Prof. Dr. Kağıtçıbaşı, ayrıca Anne Çocuk Eğitim Vakfı'nın (AÇEV) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığı görevini yürütmekteydi. Sosyal ve Kültürel Psikoloji alanında dünya çapında uzmanlığını kanıtlayan Kağıtçıbaşı, kültürlerarası psikolojinin de kurucuları arasında yer alıyordu.

Profesör, bu alanda yaptığı çok sayıda araştırma ve yayınla, uluslararası bir saygınlığa sahip.

Koç Üniversitesi Psikoloji Bölümü öğretim üyesi ve Türkiye Bilimler Akademisi kurucu üyesi olan bilim insanı, Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde (1969-1973) ve Boğaziçi Üniversitesi'nde (1973-1995) öğretim üyeliği yaptı. A.B.D.'nde Berkeley, Colombia,Harvard ve Princeton Üniversiteleri'nde araştırmalar yürüttü ve ders verdi.

UNESCO'ya bağlı International Social Science Council'da (ISSC); Kültürler-Arası Psikoloji Kuruluşunda ve Uluslararası Psikolojik Bilimler Birliğinde Yürütme Kurulu üyeliği ve Başkan Yardımcılığı görevlerinde bulundu. Yurtiçinde basılmış 18 kitap ve 47 makale/kitap bölümü; yurtdışında basılmış 12 kitap ve 140 makale/kitap bölümü var. Araştırmalarında, insan gelişimi ve aile arasındaki etkileşimi kültürlerarası bir bakış açısını kullanan ve psikoloji literatüründeki çeşitli araştırmalara esin kaynağı olan 'Kültürlerarası Benlik ve Aile Modeli'ni geliştiren Kağıtçıbaşı, pek çok ulusal ve uluslararası bilim ödülü aldı.

İşte Prof. Dr. Kağıtbaşının aldığı ödüller:

Avrupa Gelişim Psikoloji Kuruluşu 2007 William T. Preyer İnsan Gelişimi Çalışmalarında Mükemmellik Ödülü; 2007 Ursula Gielen Global Psikoloji Kitabı Ödülü; The Academy of Sciences for the Developing World 'TWAS üyeliği' (2006); Hollanda İleri Araştırmalar Enstitüsü Üyeliği (2005); Uluslararası Uygulamalı Psikoloji Kuruluşu 'Psikoloji Biliminin Uluslararası Gelişimine Katkı Ödülü' (1998); Kültürlerarası Psikoloji Kuruluşu Onur Üyeliği (1998); Wellesley College Mezunlar Başarı Ödülü (1997); Mustafa Parlar Bilim Ödülü (1996); Hollanda İleri Araştırmalar Enstitüsü Ödülü (1993?94); Amerikan Psikoloji Kuruluşu 'Uluslar arası Psikolojinin Gelişmesine Seçkin Katkı Ödülü' (1993); Phi Beta ? Kapa (1985); Fulbright Ödülü (1983-84); Sedat Simavi Sosyal Bilimler Ödülü (1980).

Bilim Akademisi üyesi Prof. Dr. Kağıtçıbaşı'nın sadece Türkiye'de değil, tüm dünyada kalıcı etki yaratan bir bilim insanı olduğu vurgulayan bir açıklama yayımlandı.

DÜNYADA KALICI ETKİ YARATMIŞ BİR BİLİM İNSANI... 

Bu açıklamada, "Bilim Akademisi üyesi Çiğdem Kağıtçıbaşı'nı 2 Mart sabahı kaybettik. Çiğdem Kağıtçıbaşı çalışmaları ile sadece Türkiye'de değil, tüm dünyada kalıcı etki yaratmış bir bilim insanı idi. Etkisi sosyal psikoloji, kültürlerarası psikoloji, gelişim psikolojisi gibi geniş bir yelpazeye yayıldı. Bilimsel çalışmalarının yanı sıra özellikle aile ve çocuk gelişimi ve eğitimi konularında sosyal politikalar ve eğitim programları oluşmasında etkin rolü oldu. Türk üniversite düzeninde önemli rol oynayan psikoloji bölümlerinin kurulması ve gelişmesinde öncü oldu. AÇEV'in kurucularından Çiğdem Kağıtçıbaşı KOÇ-KAM Direktörü ve Koç Üniversitesi Psikoloji Bölümü öğretim üyesiydi. Aynı zamanda International Union of Psychological Science ile International Social Science Council'ın Başkan Yardımcısı ve International Association for Cross-Cultural Psychology'nin ilk kadın Başkanı ve Onur Üyesiydi. Amerikan Psikoloji Kuruluşu ve Uluslararası Uygulamalı Psikoloji Kuruluşu'ndan 'Uluslararası Psikolojinin Gelişimine Üstün Katkı Ödülü' almıştı. Toplamda 33 kitabı ve 222 makalesi vardır." sözlerine yer verildi.

Kağıtçıbaşı'nın cenazesi 3 Mart Cuma günü Levent caminde kılınacak ikindi namazını müteakip defnedilecek.

Bu içeriğe yorum yazabilirsiniz

Henüz hiç kimse yorum yazmadı.