Güncel
31 Mart 2021 Çarşamba

Türkiye'den ABD'ye Soykırım uyarısı

Türkiye ve ABD'nin yeni yönetimi arasında çözüm bekleyen konulara S-400, F-35, FETÖ ve PKK'dan sonra Ermeni soykırımı iddiaları da girdi.
Türkiye'den ABD'ye Soykırım uyarısı
Sözde Ermeni soykırımı iddiasının gündeme geleceği 24 Nisan, Türkiye ve ABD ilişkilerinde yeni bir kırılma noktası olabilir. Çiçeği burnunda ABD Başkanı Biden'ın 24 Nisan tarihinde yapacağı açıklamada, 'soykırım' ifadesini kullanması halinde ilişkiler zarar görecek.
Türkiye gazetesinin haberine göre diplomatik kaynaklar, 'Bu konudaki hassasiyetlerimizi muhataplarımıza ifade ettik. ABD tarafı, 'Evet bir baskı var ama böyle bir niyetimiz yok. Yunan basınına da o haberi (ABD'nin sözde soykırımı tanıyacağı) düzelttirdik' dedi' açıklamasını yaptı.
Ruanda ve Bosna-Hersek'te olduğu gibi mahkeme kurulup yargılama gerektiği, ama ortada yargı kararı olmadığı hatırlatıldı. 'Soykırım' ifadesinin 1947'den sonra ortaya çıktığı, geriye doğru işletilemeyeceği belirtildi. ABD'nin 'soykırım' ifadesini kullanması hâlinde ilişkilerin ağır bir yıkıma uğrayacağının altını çizdi. Son olarak ABD'nin böyle bir adım atması halinde Türkiye'nin de karşılık vereceği aktarıldı.

ESKİ BAŞKANLAR 'BÜYÜK FELAKET' DEMİŞTİ
24 Nisan tarihinde Biden'ın yapacağı açıklama merakla beklenirken, eski başkanlar Trump ve Obama yaşananları 'Meds Yeghern' yani 'Büyük felaket' olarak adlandırmıştı.
ABD Kongresi'nin alt kanadı olan Temsilciler Meclisi ile Kongre'nin üst kanadı Senato 2019'da, 1915 olaylarını 'soykırım' olarak tanıyan yasayı onaylamış ancak Trump bu kararları desteklemediğini açıklamıştı.

ERDOĞAN SERT TEPKİ GÖSTERMİŞTİ
Bu karara en sert tepki ise Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan gelmişti. Kararın siyasi olduğunu ifade eden Erdoğan, 'Yeri geldiği zaman otururuz bütün heyetlerimizle beraber, kapatılması gerekiyorsa İncirlik'i de kapatırız, Küreci'i de kapatırız' demişti.