Türkiye Münbiç'e nereden girecek? İşte o plan
Güncel

Türkiye Münbiç'e nereden girecek? İşte o plan

İnternet Medya -
TSK destekli ÖSO güçlerinin Münbiç için ezber bozacak çok yönlü operasyona hazırlandığı öğrenildi.

Türkiye'nin El Bab'dan sonra hedef olarak açıkladığı Münbiç operasyonu, önce ABD'nin PYD'ye sağladığı güvenlik kalkanı sonra da Rusya ve rejimin Münbiç'te fiilen kontrolü devralmasıyla engellenmeye çalışılıyor.

Ancak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere ilgili bakanlar Münbiç'in PYD'den kurtarılması konusundaki kararlılığı tekrar tekrar açıkladı. Herkesin sorduğu soru ABD veya Rusya ile karşı karşıya gelmeden bu operasyon yapılabilir mi? Satranç tahtasına dönen Suriye'de Türkiye'nin hamlesi merakla bekleniyor.

Türkiye herkesi şaşırtacak ezber bozacak bir hamleye hazırlanıyor. Münbiç ile ilgili TSK tarafından çoklu planlar yapıldı, hazırlıklar tamamlandı ve Karargah'tan emir bekleniyor.

TÜRKİYE'DEN ROTA HAMLESİ

Çoklu planın ilk seçeneğinde operasyon beklenenin aksine Fırat Kalkanı harekatından devam etmiyor, Türkiye sınırından başlıyor. Akçakale sınırından girecek TSK destekli ÖSO güçleri Tel Abyad'a yönelecek. Fırat Kalkanı harekatındaki gibi süpürme stratejisi ile hareket edilecek.

PYD'nin kasabayı terketmesi sağlanacak. Böylece Kürt koridoru bölünerek kantonlar ayrılmış olacak. Operasyonun hedefinde Kobani ve Afrin'in de olduğu belirtiliyor.

Türkiye'nin sınırlarını terör örgütü PKK'nın Suriye PYD'den temizleme kararlılığını bu operasyonlarla müttefikleri ABD ve Rusya'ya göstereceği belirtiliyor. Öte yandan görüşmelerle de sürecin sadece askeri değil diplomatik yollarla da sürdürüleceği belirtiliyor.

1.jpg

TERÖR KORİDORUNA İZİN YOK!

Diplomatik kaynaklar Türkiye'nin Suriye için üç önceliğini şöyle açıkladı:

1.- YPG'nin kantonları birleştirmesine fiziki olarak tamamen engel olmak ve güney sınırımızda bir terör koridoru oluşumunu engelleyerek milli güvenliğin sağlanması.

2- Suriye'de DAEŞ2in püskürtüldüğü yerlerin gerçek sahiplerinin yönetimine geçmesini sağlamak ve buralarda güvenli bölge oluşturarak buralara göçmen durumundaki Suriyelilerin dönüşünü sağlamak.

3- Suriye'de siyasi sürecin devreye girmesi ve ateşkesin sürdürülmesi barışın tesisine katkı vermek

Bu içeriğe yorum yazabilirsiniz

Henüz hiç kimse yorum yazmadı.