Enes Özdemir

Enes Özdemir

internetmedya.com
Enes Özdemir

Çocukları ekranlara teslim etmeyelim

İnternet Medya -

Çocuklar ilgi bekler en çokta şevkatli bir elin ona dokunmasını ister. Onların yamazlıklarına, evi dağıtmalarına bizde aslında eşlik etmemiz lazım. Onunla zaman geçirebilmeliyiz. Çocuk yalnız bırakılmamalı onun her anında yanında olmalıyız. Çocuk sussun diye teknolojik aletlere teslim edilmemeli tam tersi yapılması gereken onunla ilgilenmektir. Çocukları asosyal değil, sosyal olmasını sağlayalım.

Ailelere çok büyük görevler düşüyor

Sohbetler son dönemde internet üzerinden yapılır oldu. Çocuklarımızı evden çıkartıp, arkadaşlarıyla yüz yüze iletişim kurmalarını sağlayalım. Çocuklarımızın farklı yeteneklerini ve ilgi alanlarını keşfedip, yönlendirelim. Gerekirse çocukların arkadaşlarıyla birlikte, kendimizde onlara eşlik ederek sosyalleşmesine katkı sağlayalım. Güvenli internet tarifelerinden yararlanalım. Çocuğu teknolojik aletlerden uzaklaştıramıyorsak bir uzmana başvurulmalı.

Boşa giden zamana dur diyelim

Son zamanlarda ebeveynler çocukların uslu durması için teknoloji aletlere teslim eder oldu. Çocukların ekrana teslim edilmesi doğru bir davranış değil. 2 yaşından küçük çocukların internet, TV ya da bilgisayarla karşılaşması uygun değildir. Okul öncesi yaş grubu için günde 30 dakikayı geçmeyecek şekilde internet kullanımı yeterlidir. İlköğretimin ilk 4 yılında ödev haricinde oyun ve eğlence için günlük 45 dakika zaman ayrılmalıdır. Sonraki yıllarda hafta sonu daha esnek olmakla birlikte günde 1 saat kullanım uygundur. Lise çağında da günlük 2 saat yeterlidir. Bu saat dilimlerine dikkat edelim. Çocuklarımızın zamanını boşa harcamasının önüne geçelim.