Yerli kömürle 8 bin megavatlık üretim
Ekonomi

Yerli kömürle 8 bin megavatlık üretim

İnternet Medya -
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı "yerli enerji" stratejisinde yeni kömür sahalarının özel sektörün kullanımına sunulmasının planlandığı açıklandı.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı yerli enerjinin kaynaklardan çıkarılması ve yerli enerjinin daha etkin şekilde kullanılması için önemli değişiklikler yapmaya hazırlanıyor. "Yerli enerji" stratejisi çerçevesinde, yaklaşık 8 bin megavat elektrik üretim kapasitesine sahip olacağı öngörülen yeni kömür sahalarının 30 yıllığına özel sektöre devredilecek.

İSTİHDAM SAĞLANACAK

Yapılacak olan bu yeni proje ile yerli kömürde bin megavatlık bir santral ve onu besleyen yer altı maden ocağında toplamda bin 800 kişi doğrudan istihdam edilebiliyor ve toplamda 4 bin 850 kişiye dolaylı olarak iş olanağı sağlanıyor.  Yerli enerji politikasıyla beraber çok fazla ithal edilen doğalgazın da azalacağı düşünülüyor.

6 MİLYAR DOLAR TÜRKİYE'DE KALACAK!

Arz güvenliği sağlayan yerli kömürle daha düşük maliyetlerle elektrik üretimi yapılırken, aynı zamanda Türkiye'nin cari açığının azaltılmasına da katkıda bulunuluyor.

Yapılan hesaplamalara göre, bin megavatlık elektrik santralinin işletilebilmesi için 2,7 milyon ton kömür gerekiyor. Bu santral ithal kömürle kurulduğunda, ithal kömüre yılda 200 milyon dolar ödeniyor. Söz konusu santral yerli kömüre dayalı olarak işletilirse, bu rakam yurt içinde kalıyor. Böylece bin megavatlık bir santral, 30 yıllık ömrü boyunca 6 milyar doların Türkiye'de kalmasını sağlıyor.

Bu içeriğe yorum yazabilirsiniz

Henüz hiç kimse yorum yazmadı.