İstanbul
DOLAR13.5192
EURO15.3305
ALTIN788.66

Cumhurbaşkanı Erdoğan: 12 ay gibi rekor bir sürede millî deniz topumuzu ürettik

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Cumhurbaşkanı Erdoğan: 12 ay gibi rekor bir sürede millî deniz topumuzu ürettik
Abone ol
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, millî deniz topunun yerli ve millî imkânlarla geliştirilen dijital atış kontrol sistemiyle donatıldığını belirterek, bu silah sisteminin envantere girmesiyle Türk Deniz Kuvvetlerinin çok daha güçlü ve etkin bir hareket kabiliyetine kavuşacağını söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Makine ve Kimya Endüstrisi (MKE) Deniz Topu Kara Atışları Programı'na gönderdiği video mesajında, 12 ay gibi rekor bir sürede millî deniz topunun üretildiğini ifade etti.

Mesajına, tüm katılımcıları selamlayarak başlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Türk savunma sanayisi açısından yine tarihî önemdeki bir günde sizlerle beraber olmaktan büyük memnuniyet duyuyorum." dedi.

Millî deniz topu kara atış testlerinin başarılı geçmesini temenni eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, deniz topunun, donanmaların vazgeçilmez unsuru olarak ön plana çıkan silah sistemleri olduğunu kaydetti.

Savaş gemilerinin vurucu gücü olan bu silah sistemlerinin, muharebe anında çok kritik roller üstlendiğine dikkati çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle devam etti:

"Türkiye olarak, savunma sanayimizi yerlileştirme çabalarımıza yaklaşık bir yıl önce deniz topunu da ekledik. Diğer alanlarda olduğu gibi deniz topunda da ülkemizin dışa bağımlılığını ortadan kaldırmayı hedefledik. Özellikle son dönemde yurt dışından gelen ürünlerde gerek maliyetlerde gerekse temin sürelerinde ciddi sıkıntılar yaşanmaya başlamıştı. Ayrıca görünür, görünmez birçok ambargoya ve engelleme girişimine de maruz kalıyorduk."

"12 ay gibi rekor bir sürede millî deniz topumuzu ürettik"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, projenin kamu-özel sektör iş birliğinin en güzel örneklerinden biri olduğuna işaret ederek, "Yeniden yapılandırdığımız Makine Kimya Endüstrisi ve Tersaneler Genel Müdürlüğü ile İğrek Makine, ANZATSAN Mühendislik, ERMAKSAN Teknoloji firmalarımızın ortak gayretleriyle Türkiye bir defa daha başarılamayanı başardı. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımızın da aktif destek verdiği süreç sonunda hamdolsun 12 ay gibi rekor bir sürede millî deniz topumuzu ürettik." dedi.

Kara atış testi yapılacak deniz topunun, donanmanın en önemli silah sistemlerinden birini oluşturduğunu vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Türkiye, geliştirdiği millî deniz topuyla artık bu silah sistemini üreten sayılı ülkeler arasına girmiştir. Millî deniz topu, 16 kilometre etkili menzile sahiptir. Donanmamız 5 farklı atış modu ile dakikada 80 atış yapabilen bu silah sayesinde daha da güçlenmiştir. Millî deniz topu, hâlihazırda kullanılan sistemlerden farklı olarak, yerli ve millî imkânlarla geliştirilen dijital atış kontrol sistemiyle donatılmıştır. Bu silah sisteminin envantere girmesiyle birlikte Türk Deniz Kuvvetleri, çok daha güçlü ve etkin bir hareket kabiliyetine kavuşacaktır. Ayrıca yurt dışından tedarikte karşılaşılan yüksek maliyet ve gizli ambargolar da artık tarihe karışacaktır."

Projenin hayata geçirilmesine destek verenleri tebrik eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, millî deniz topunun hayırlı olmasını diledi.

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Yeni Maliye Bakanı Nebati'nin 11 maddelik reçetesiÖnceki Haber

Yeni Maliye Bakanı Nebati'nin 11 maddeli...

MİT'ten müthiş operasyon! Duran Kalkan'ın en yakınındaki isim yakalandı...Sonraki Haber

MİT'ten müthiş operasyon! Duran Kalkan'ı...

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar