İstanbul
DOLAR13.4787
EURO15.3287
ALTIN764.82

Filistin’den, BM’ye: İsrail, kimyasal madde kullanıyor incelensin!

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Filistin’den, BM’ye: İsrail, kimyasal madde kullanıyor incelensin!
Abone ol
Filistin Dışişleri Bakanlığı, işgalci İsrail'in Filistin halkı aleyhinde kimyasal silah kullandığını ve Yahudi yerleşimcilerin de bazı Filistinli aileleri kimyasal madde kullanarak yaktığını söyledi.

Siyonist işgali altındaki, Filistin devleti, BM’den  işgalci İsrail’in Kimyasal laboratuvarları incelemesini istedi.

Filistin, Birleşmiş Milletler (BM) ve uzman kuruluşlarından Kudüs dahil işgal altındaki topraklarda bulunan yasa dışı Yahudi yerleşim birimlerindeki laboratuvarların incelenmesi için uluslararası biyolojik soruşturma ekibi gönderilmesini talep etti.

Filistin Dışişleri Bakanlığı BM Dairesi Sorumlu Bakan Yardımcısı Ömer Avadallah, BM Cenevre ofisinde bugün başlayan 2021 Biyolojik Silahlar Sözleşmesine Taraf Devletler toplantısında konuştu.

Avadallah, işgalci İsrail'in Filistin halkı aleyhinde kimyasal silah kullandığını ve Yahudi yerleşimcilerin de bazı Filistinli aileleri kimyasal madde kullanarak yaktığını söyledi.

Avadallah ayrıca, BM ve uzman kuruluşlarından işgal altındaki Filistin topraklarında yasa dışı şekilde kurulan Yahudi yerleşim birimlerindeki biyolojik laboratuvarların incelenmesi için uluslararası araştırma ekibi gönderilmesini istedi.

Avadallah, Ülkesinin, kitle imha silahlarının bulundurulmaması, biyolojik silahların yasaklanması için Dışişleri Bakanlığı öncülüğünde ulusal komite oluşturulması, sözleşmenin hükümlerinin Filistin hukukuyla uyumlu hale getirilmesi gibi dahil olduğu uluslararası anlaşmaya bağlılığını teyit etti.

Anlaşmanın uygulanmasında Filistin'in karşılaştığı engellere işaret eden Avadallah, bunların başında İsrail'in yasa dışı işgali ve geçiş noktaları ile sınırlardaki kontrolünün yanı sıra yasa dışı Yahudi yerleşim birimlerinde ve işgal altındaki bölgelerde nelerin geliştirildiğine dair yaşanan belirsizliğe dikkati çekti.

Avadallah ayrıca İsrail'in Orta Doğu'da kitle imha silahlarından arınmış bir bölge kurmayı reddeden ve nükleer silaha sahip olup Atom Enerjisi Kurumunun denetimine tabi tutulmayı kabul etmeyen tek taraf olduğunu vurguladı.

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Dünya basını: Erdoğan'ın ısrarı Türkiye'nin kur krizini derinleştirdiÖnceki Haber

Dünya basını: Erdoğan'ın ısrarı Türkiye'...

Enerji satışında TRT payının kalkması hakkındaki teklif, Komisyon'dan geçtiSonraki Haber

Enerji satışında TRT payının kalkması ha...

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar