İstanbul
DOLAR16.6996
EURO17.5684
ALTIN975.08

Forbes ve Elon Musk'tan uyarı üstüne uyarı geliyor: Fed dünyayı krize sokabilir

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Forbes ve Elon Musk'tan uyarı üstüne uyarı geliyor: Fed dünyayı krize sokabilir
Abone ol
Gelişmiş ülkelerin merkez bankalarının yüksek enflasyona karşı gerçekleştirdiği agresif faiz artışları, küresel ekonomide resesyon endişelerini doğurdu. Bu noktada özellikle doların rezerv para birimi ve ABD'nin dünyanın en büyük ekonomisi olması nedeniyle Fed'in hamleleri daha da yakından izleniyor. Forbes İcra Kurulu Başkanı Steve Forbes, Fed'in izlediği yolun, insanları fakirleştirmek anlamına geldiğini söylerken, Elon Musk ise resesyonla ilgili, "Olmama ihtimalinden daha yüksek" ifadesini kullandı.

Küresel salgın ve Rusya-Ukrayna savaşı sonrası dünya ekonomilerinde resesyon endişesi gittikçe artıyor. 

Küresel merkez bankalarının enflasyon ve resesyon riskleri arasında para politikasında izleyecekleri yola ilişkin belirsizlikler pay piyasalarını baskılarken, bu hafta para politikası yetkililerinin açıklamalarının piyasaların yönü üzerinde etkili olması bekleniyor.

Özellikle doların rezerv para birimi ve dünyanın en büyük ekonomisi olan ABD Merkez Bankası Fed'in izleyeceği yol ekonomileri direkt etkiliyor.

1994'ten sonra ilk kez 75 baz puan faiz arışı yapan Fed'in bu artışlara devam etmesi beklenirken son günlerde ABD ekonomisiyle ilgili sıklıkla resesyon (durgunluk) uyarıları da üst üste geliyor.

ABD Başkanı Joe Biden, eski Hazine Bakanı Larry Summers ile yaptığı görüşmenin ardından ülke ekonomisinde resesyonun “kaçınılmaz” olmadığını söylemiş, ülkenin geleceğiyle ilgili "İyimserim" ifadesini kullanmıştı.

ABD'DE FED'İN FAİZ ARTIRIMI TEPKİ ÇEKTİ

Forbes İcra Kurulu Başkanı ve Genel Yayın Yönetmeni Steve Forbes, enflasyonu çözmek için ortaya konulan yol haritasının insanları fakirleştireceğini söyledi.

Newsmax'e verdiği demeçte Forbes, faiz oranlarının yükseltilmesinin tüketiciler üzerinde ciddi etkileri olacağı konusunda uyardı.

"İNSANLARI FAKİRLEŞTİRMEK ANLAMINA GELİYOR"

Forbes, "Açık sözlü olalım. Yumuşak bir inişten veya ekonomiyi yavaşlatmaya çalışmaktan söz ettiklerinde, bu, insanları fakirleştirmek anlamına geliyor." dedi.

Amerikalı iş insanı, Fed'in, daha yüksek faiz oranlarıyla "Amerikan ekonomisini cezalandırmak" yerine, doların değerini istikrara kavuşturmaya odaklanması gerektiğini vurguladı.

"FELAKET OLUR" UYARISI

Forbes, ABD ekonomisi şu anda herhangi bir durgunluk belirtisi göstermese de faiz artışlarının, özellikle ipotek oranları bu yıl içinde yeniden düzenlendiğinde ve kış mevsiminde ısınma fiyatları yükseldiğinde tüketicilere zarar vereceğini öngörüyor.

Steve Forbes, "Büyük ve kötü bir şey oluyor. Bu kış ısınma yakıtı fiyatları geldiğinde, eskisinin iki katı para ödüyorsanız ve evinizi ısıtmak zorunda kalıyorsanız, bu bir felaket olur." uyarısında bulundu.

MUSK'IN DURGUNLUK TAHMİNİ

Tesla ve SpaceX'in sahibi Elon Musk, Doha'da düzenlenen Katar Ekonomik Forumu'nda Bloomberg'e verdiği demeçte, bu konuda Biden ile aynı düşünmediğini gösterdi.

Musk, "Yakın vadede bir durgunluk olup olmayacağına gelince, bir noktada durgunluk kaçınılmaz." dedi.
 

"OLMAMA İHTİMALİNDEN DAHA YÜKSEK"

ABD ekonomisinde olası resesyonla ilgili Musk, "Kesin değil ama olmama ihtimalinden daha yüksek görünüyor." ifadesini kullandı.

Dünyanın en zengin insanı, bu ayın başlarında Tesla yöneticilerine ekonomi hakkında "süper kötü bir hisse" sahip olduğunu söylemişti.

BİR RESESYON UYARISI DA GOLDMAN'DAN

Öte yandan  ABD'nin önde gelen yatırım bankası Goldman Sachs, ABD'de resesyon riskinin içinde bulunduğumuz dönemde daha yüksek olduğunu belirtirken, ABD ekonomisine ilişkin büyüme beklentilerini de aşağı çekti.

Banka, ABD'nin önümüzdeki yıl resesyona girme olasılığının yüzde 30 olduğunu belirtti. Banka daha önce bu olasılığın yüzde 15 olduğunu ifade etmişti.

Banka ekonomistleri ilk yıl resesyonun önlenebilmesi durumunda ikinci yıl resesyon olasılığının yüzde 25 olduğunu belirtti.

Böylelikle iki yıl için birlikte hesaplanan resesyon olasılığı yüzde 48 oldu. Bankanın bir önceki tahminlerinde bu olasılık yüzde 35 olarak hesaplanmıştı.

Goldman Sachs Ekonomisti Jan Hatzius, ABD'de resesyon riskinin şu an daha yüksek ve önden yüklemeli olduğunu belirtti.

Banka ABD ekonomisi için ikinci çeyrek büyümesini yüzde 2,8 seviyesinde korurken, üçüncü çeyrek için büyüme beklentisini yüzde 1,75 seviyesine indirdi.

Kaynak:Haber 7


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Bahçeli'den Kılıçdaroğlu'nun son iddiasına olay cevap!Önceki Haber

Bahçeli'den Kılıçdaroğlu'nun son iddiası...

AK Parti Sözcüsü Çelik'ten Pınar Gültekin açıklamasıSonraki Haber

AK Parti Sözcüsü Çelik'ten Pınar Gülteki...

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar