Reklamı Geç
Ankara
DOLAR32.2511
EURO35.0023
ALTIN2418.4

Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Hatice Karahan, İstanbul Fintech Week etkinliğinde yaptığı konuşmada şunları dile getirdi: "Amacımız, Türkiye'de etkin bir şekilde işleyen ve rekabetçi bir e

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Hatice Karahan, İstanbul Fintech Week etkinliğinde yaptığı konuşmada şunları dile getirdi: "Amacımız, Türkiye'de etkin bir şekilde işleyen ve rekabetçi bir e
Abone ol
Finansal İnovasyon ve Teknoloji Derneği (FINTR) tarafından desteklenen ve KOOP Ventures tarafından beşinci kez düzenlenen İstanbul Fintech Week (IFW’24), bugün başladı ve ilgi çekici oturumlara ev sahipliği yapıyor. Gün boyunca, "Yakınsama: Web2 ve Web3 Dünyaları Bir Araya Geliyor" temasıyla gerçekleştirilen etkinlik büyük ilgi gördü. IFW’24'ün öğleden sonra programında, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Hatice Karahan ve Tarihçi Yazar Prof. Dr. İlber Ortaylı'nın oturumları öne çıktı.

Finansal İnovasyon ve Teknoloji Derneği’nin (FINTR) desteğiyle, KOOP Ventures tarafından bu yıl beşinci kez düzenlenen ve bugün de devam eden İstanbul Fintech Week (IFW’24)’in ilk günü birbirinden ilginç oturumlara ev sahipliği yaptı. Gün boyunca yoğun ilgiyle takip edilen “Yakınsama: Web2 ve Web3 Dünyaları Bir Araya Geliyor temalı IFW’24’ün öğleden sonra programında, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Hatice Karahan ve Tarihçi Yazar Prof. Dr. İlber Ortaylı’nın oturumları ön plana çıktı. 

Finansal teknolojilerdeki gelişmelerin kendileri dahil tüm merkez bankalarının gündeminde oldukça önemli bir yer tuttuğunu belirten Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Karahan, Washington’dan çevrimiçi bağlantı yoluyla katıldığı konuşmasında Merkez Bankası olarak konuyla ilgili yaptıkları çalışmalar hakkında bilgiler verdi. Finansal istikrarı gözeten kurumlar olarak merkez bankalarının dijitalleşmede ön sıralarda yer aldığını söyleyen Karahan, “Parasal mimariyi etkileyen her teknolojik gelişme yeni faydaları ve riskleri beraberinde getiriyor. Bu noktada merkez bankaları olarak biz para ve ödemelerin istikrarını ve güvenliğini sağlamaktan sorumluyuz. Merkez bankalarının gelişen rolünü bu açıdan incelemek çok önemli” derken finansal teknolojiler alanında merkez bankalarının ‘yeniliğin teşvik edilmesi ve benimsenmesi’ ile ‘finansal istikrarın sağlanması için risklerin azaltılması’ olmak üzere iki temel noktaya odaklanması gerektiğini kaydetti.

“Finansın Kökenleri ve Medeniyetin Yükselişi” başlıklı sohbet programında KOOP Ventures Kurucu Ortağı Mustafa Baltacı’nın sorularını yanıtladı. Dijital paralar ve bu konuda gerekli regülasyonların yanı sıra ihtiyaç duyulan ‘merkeziyetsizleşme’ yaklaşımını kendi perspektifinden değerlendiren Prof. Dr. Ortaylı, günümüz dünyasında teknolojinin insanlığın bilgi birikimini artırmak için değil ‘kolaylık yaratmak’ adına kullanılmasını doğru bulmadığını kaydetti. Moğolların ticaret kervanlarının güvenliğini ‘para’ karşılığı sağladıklarını hatırlatan Ortaylı, “İktisat tarihine baktığımızda en önemli gelişmelerin ‘kompüterler’ tarafından sağlanmadığını görüyoruz” şeklinde konuştu.  

İstanbul Fintech Week’in ikinci günü daha yoğun bir oturum programıyla devam ediyor. Etkinlikte bugün Digital Finance Summit, Women in Fintech Summit ve Fintech for Business Summit zirveleri altında oturumlar gerçekleştiriliyor. 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Baş dönmesi hastalık mı, belirti mi? 'Kristallerin oynaması’ diye bir şey yok!Önceki Haber

Baş dönmesi hastalık mı, belirti mi? 'Kr...

1 günlük izin alarak, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nı da içine alan 4 günlük bir tatil yapmak harika bir fikir!Sonraki Haber

1 günlük izin alarak, 23 Nisan Ulusal Eg...

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar