Reklamı Geç
Ankara
DOLAR32.2511
EURO35.0023
ALTIN2418.4

TARİHİNİN EN YÜKSEK SEVİYESİNDE

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
TARİHİNİN EN YÜKSEK SEVİYESİNDE
Abone ol
Bakan Varank, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, Küresel İnovasyon Endeksi 2022 Raporu’nun açıklandığını belirtti. Varank, “Türkiye tarihinin en yüksek seviyesinde. Son iki yılda 14 basamak yükselerek, 132 ülke içinde 37'nci sıraya yerleştik. 20 yılda sıfırdan inşa ettiğimiz AR-GE ve inovasyon ekosistemi yeni başarı hikayeleri yazmaya devam edecek.” ifadelerini kullandı.

Birleşmiş Milletler’in (BM) İsviçre merkezli kuruluşu Dünya Fikri Mülkiyet Örgütü tarafından açıklanan ve 132 ülkenin yarıştığı Küresel İnovasyon Endeksi’nde Türkiye, 2022’de 4 basamak yükselerek 37’inci sıraya çıktı. Endekste son iki yılda 14 basamak yükselerek, ilk defa ilk 40 içerisine girmeyi başardı. Son iki yılda 14 basamaklık iyileşme kaydeden Türkiye ayrıca, üst-orta gelir grubu ülkeler arasında 4. sıradaki yerini korudu.

KUZEY AFRİKA/BATI ASYA GRUBUNDA BİRİNCİ

Üst-orta gelir grubu ülkeler arasında Türkiye, 7 ana bileşenin altısında, grup ortalamalarının üzerinde performans sergiledi. Türkiye’nin en iyi performans gösterdiği bileşen ise “Yaratıcı Çıktılar” oldu. Bu bileşende Türkiye, geçen yıla göre 20 basamak yükselişle 15. sırada yer alarak Kuzey Afrika/Batı Asya grubu ülkeleri arasında 1. oldu.

DAHA İYİ PERFORMANS

“Piyasaların Çok Yönlülüğü” bileşeninde ise 12 basamak yükselişle 37. sırada yer aldı. Bu yıl, inovasyon çıktılarında, inovasyon girdilerinden daha iyi performans sergileyen Türkiye, 6 göstergede ilk 10 içerisinde yer almayı başardı. Türkiye “kökene göre endüstriyel tasarımları” göstergesinde ise 132 ülke arasında 1. oldu.

BİLİM VE TEKNOLOJİ KÜMELENMESİ

Raporda, ayrıca İstanbul ve Ankara’nın önde gelen iki bilim ve teknoloji kümelenmesine ev sahipliği yaptığı vurgulandı.  İstanbul dört basamak yükselişle Brüksel, Barselona ve Zürih gibi önemli kümelenmeleri geride bırakarak en iyi bilim ve teknoloji kümelenmeleri arasında 46. sırada yer aldı.

WIPO ÖNCÜLÜĞÜNDE

Küresel İnovasyon Endeksi, dünyada ülkelerin inovasyon performansının düzenli olarak değerlendirildiği en önemli yayınlar arasında yer alıyor. Endeks, her yıl düzenli olarak Dünya Fikri Mülkiyet Hakları Örgütü (WIPO) öncülüğünde hazırlanıyor. İnovasyon girdileri ve çıktıları olarak gruplandırılmış göstergelerden oluşan endekste, inovasyonun çok boyutlu yönleri değerlendiriliyor.


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
BAKAN KİRİŞCİ’NİN 29 EYLÜL ULUSLARARASI GIDA KAYBI VE İSRAFI FARKINDALIK GÜNÜ MESAJIÖnceki Haber

BAKAN KİRİŞCİ’NİN 29 EYLÜL ULUSLARARASI...

BAKAN KURUM: 'DÜNYA HABİTAT GÜNÜ’NÜN BU YIL Kİ TEMASI “KİMSEYİ VE HİÇBİR YERİ GERİDE BIRAKMA” OLARAK BELİRLENDİ'Sonraki Haber

BAKAN KURUM: 'DÜNYA HABİTAT GÜNÜ’NÜN BU...

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar