İstanbul
DOLAR13.7034
EURO15.5464
ALTIN778.29
Barış ÇALIŞKAN

Barış ÇALIŞKAN

Mail: [email protected]

Kripto Para ve Blokzincir Teknolojisinin Önemi

Geçmişten günümüze ilk önce tahıl, et gibi insanlık tarafından talep gören ürünler daha sonra altın, gümüş gibi birçok meta değer değişim aracı olarak kullanılmıştır. Lidyalılarla birlikte hayatımıza giren para ise sosyal yaşantımızda ve düşünce dünyamızda büyük değişikliklere neden olmuştur. Bu değişimin en büyük nedenleri paranın hayatımıza girişiyle birlikte ürün fiyatlarına standart gelmesi, ticaretin kolaylaşması ve ekonominin biraz daha merkezi olmayan bir hale gelerek özgürleşmesidir.

ABD Başkanı Nixon’un 1971 yılında çıkardığı kararla daha önce altın sertifikası niteliğinde olan doların altınla bağı koparıldı ve karşılıksız para çağı olan itibari para çağına girildi. Bu çağ, sistemin biraz daha merkezileştiği, para hareketlerinin ve politikasının bankalar tarafından yönetildiği, kayıt altına alındığı bir sistem üzerine kurulmuştur. Sistemi yöneten belli merkezler olması, tek adam rejimleri gibi demokrasiyi zayıflatmakta ve hatalı para ve kayıt politikalarının önünde set olabilecek denge ve denetleme olgusunu etkisiz hale getirmektedir.

Dünya’yı 2008 krizine götüren sürecin temelinde bankaların kredi musluklarını sorumsuzca açarak bireyleri ödeyemeyecekleri borç yükümlülükleri altına sokmaları yatmaktadır. Birçok insan bu krizin sorumlusu olarak ABD Merkez Bankası FED’i ve politikacıları görmüştür. Tam bu noktada Blokzincir teknolojsinin kullanıldığı, sınırlı arza dayanan Bitcoin fikri ortaya atılarak parasal sistemin ilk çağlardaki gibi merkeziyetsiz ve demokratik bir hale getirilmesi amaçlanmıştır. 

İtibari paranın gerçek değeri sıfırdır, bu paralara değer katan devletlerin resmi para birimi olmaları ve bireyler tarafından kullanılmalarıdır. Bitcoin’i değerli kılan, herhangi bir merkezi otoriteye ihtiyaç duymadan, güvenilirliğinden şu an için şüphe edilmeyen, değiştirilemez ve bozulamaz bir kayıt sistemi olan Blokzincir teknolojisi üzerine kurulmuş olmasıdır. Bu kayıt teknolojisi özünde değer değişimini amaçlayan paranın etkili, verimli, hızlı ve merkeziyetsiz şekilde el değiştirmesini sağlamak vardır. 

Devletin temelde üç önemli görevi vardır, bunlar: Kayıt ve tasdik işlemlerini gerçekleştirmek, güvenliği tesis etmek ve refahı sağlamaktır. Blokzincir teknolojisi devletin kayıt ve tasdik gücünü elinden alarak tamamen toplumun kontrolüne verebilecek ölçekte bir teknolojidir. Çünkü bu teknoloji, oy sayımı, tapu kaydı, nüfus kaydı ve tasdikle ilgili bütün alanlarda devletin yerini alarak toplum, devlet dengesinde önemli rol oynama potansiyeline sahiptir.
 

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar