İstanbul
DOLAR16.7042
EURO17.5886
ALTIN976.57

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Uluslararası plandaki mevcut gelişmeler Güney Gaz Koridoru’nun önemini arttırıyor

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Uluslararası plandaki mevcut gelişmeler Güney Gaz Koridoru’nun önemini arttırıyor
Abone ol
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’nin Güney Gaz Koridoru’nun kapasitesinin arttırılmasına önem atfettiğini vurgulayarak, uluslararası plandaki gelişmelerin atılan bu adımların ne kadar isabetli olduğunu gösterdiğini belirtti.

Türkiye Cumhuriyeti Bakü Büyükelçisi Cahit Bağcı, Azerbaycan'ın başkenti Bakü'de gerçekleştirilen Bakü Enerji Haftası kapsamında Karabağ'ın sembol şehri Şuşa'da düzenlenen özel oturumda Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın mesajını okudu.

Mesajda, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın şu ifadelerine yer verildi:

“Her alanda olduğu gibi, enerji alanında da Can Azerbaycan’la mükemmel düzeyde seyreden iş birliğimiz, ülkelerimiz ve bölgelerimiz için stratejik niteliktedir. Bakü-Tiflis-Ceyhan, Bakü-Tiflis-Erzurum boru hatları ve Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı TANAP gibi mega yatırımlarını hayata geçirmek suretiyle, bölgesel ve küresel enerji arz güvenliğine hayati katkılar sağladık. İçinde bulunduğumuz kritik dönemde, TANAP’ın belkemiğini oluşturduğu Güney Gaz Koridoru, Avrupa’nın dördüncü doğalgaz arteri konumundadır."

Güney Gaz Koridoru üzerinden bugüne kadar Türkiye’ye 15 milyar metreküp, Avrupa’nın diğer ülkelerine ise 10 milyar metreküp doğalgaz sevkiyatı yapıldığını anımsatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları kaydetti:

“İlham kardeşimle birlikte ilişkilerimizi müttefiklik seviyesine yükselttiğimiz Şuşa Beyannamesi’nde de vurguladığımız üzere, Güney Gaz Koridoru’nun kapasitesinin arttırılmasına önem atfediyoruz. Uluslararası plandaki mevcut gelişmeler attığımız bu adımların ne kadar isabetli olduğunu gösteriyor. Türkiye-Azerbaycan iş birliğinin Avrupa’nın enerji güvenliği için taşıdığı hayati önem artık daha iyi idrak ediliyor.

Kardeşim İlham Aliyev’in liderliğinde Azerbaycan’nın yenilenebilir enerji alanında ortaya koyduğu vizyon bölgesel istikrar ve refah açısından yol gösterici oluyor. Bu bağlamda, Karabağ ve Doğu Zengezur’un “Yeşil Enerji Bölgesi” ilan edilmesi son derece isabetli bir adım teşkil etmektedir. Enerjinin ve enerji güvenliğinin önemini giderek arttığı bir dönemde tertiplenen Bakü Enerji Haftası’nın başarısının devamını diliyorum.”


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Bakan Soylu'dan Kılıçdaroğlu'na sert tepki: Tarihimizin en kirli pazarlığı...Önceki Haber

Bakan Soylu'dan Kılıçdaroğlu'na sert tep...

İBB MİRAS’DAN ‘SÜLEYMANİYE’ HAMLESİ İMAMOĞLU: İSTANBUL’U HIZLI BİÇİMDE TAHRİP ETMEYE ÇALIŞAN BİR ZİHİNLE MÜCADELE EDİYORUZSonraki Haber

İBB MİRAS’DAN ‘SÜLEYMANİYE’ HAMLESİ İMAM...

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar