8 Mart Dünya Kadınlar Günü bakın nasıl başlamış!
Yaşam

8 Mart Dünya Kadınlar Günü bakın nasıl başlamış!

İnternet Medya -
Kadının en özel günü olarak bildiğimiz 8 Mart Dünya Kadınlar Günüyle ilgili tüm bildiklerinizi şimdiden unutmaya hazır olun! Neden mi?Dünya kadınlar günü olarak kutlanan bugünün bile altından ABD çıktı. İşte dünya kadınlar gününün ortaya çıkışı.. 

Dünya kadınlar günü 8 Mart 1857 yılında ABD'nin New York kentinde 40.000 dokuma işçisinin daha iyi şartlarda çalışmak istemeleri sonrasında bir tekstil fabrikasında greve başladı.

129 KADIN İŞÇİ CAN VERDİ

Bu greve polisin işçilere müdahale etmesi ve işçilerin fabrikaya kilitlenmesinden sonra çıkan yangında 129 kadın işçinin fabrika önünde kurulan barikat nedeniyle kaçamaması sonucunda can verdi. Bu olay sonrasında ölen işçilerin cenaze törenine 10.000 aşkın kişi katıldı.

26- 27 Ağustos 1910 tarihinde Danimarka'nın Kopenhag kentinde 2. Enternasyonale bağlı kadınlar toplantısında, Clara Zetkin ?in 8 Mart 1857 tarihindeki tekstil fabrikası yangınında ölen kadın işçiler anısına 8 Mart'ın "Internationaler Frauentag" (International Women's Day - Dünya Kadınlar Günü) olarak anılması önerisini getirmesi ile öneri oybirliğiyle kabul edildi.

Bu içeriğe yorum yazabilirsiniz

Henüz hiç kimse yorum yazmadı.