Asgari ücret desteği belli oldu
Ekonomi

Asgari ücret desteği belli oldu

İnternet Medya -
Asgari ücret üzerinden işverene yapılacak olan desteğin detayları belli oldu. Bu kapsamda işverene, işçi başına yıllık destek 1200 lirayı bulacak...

Asgari ücretin belirlenmesinin ardından hükümetin işverene yaptığı destek bu yıl da devam ediyor.

Asgari ücretin 1400 lira olarak belirlenmesinin ardından Sosyal Güvenlik Kurumu Sigorta Primleri Genel Müdürlüğü bir duyuru yayımlayarak  asgari ücret üzerinden işverene yapılacak desteğin detaylarını paylaştı.

Destek planına göre günlük üst limiti 110 lira, yani aylık 3.300 lira sigorta matrahı bulunan tüm çalışanların prim günlerinin 3.33 lirayla çarpılması sonucu ortaya çıkacak rakam işverenlere bir başvuruya gerek olmadan ödenecek.

SİGORTALI BAŞINA ASGARİ ÜCRET DESTEĞİ

SGK'nın desteğe ilişkin yaptığı duyuruda, "2017 yılında, 2017 yılı öncesi tescil edilen işyerleri için prime esas günlük kazancı 110 TL ve altında olan, 2017 yılında tescil edilen işyerleri için ise tüm sigortalıların çalışma gün sayısının 3.33 ile çarpımı sonucu bulunacak miktar kadar şartları taşıyan işverenlerimize sigortalı başına asgari ücret desteği verilecektir" denildi.

BAŞVURU YOK, İŞLEM YOK!

Asgari ücret desteğinden yararlanmak için işverenlerden başvuru istenmeyecek. Destekten yararlanmak için bir işlem yapmak da gerekmeyecek. Verilecek destek tutarı takip eden ayda tahakkuk edecek prim borçlarından mahsup edilecek.

İŞTE YARARLANMA ŞARTLARI

- 4A (SSK) kapsamında prim ödeyerek işçi çalıştırmak

- Aylık prim oranı ve hizmet belgelerinin yasal süresinde vermek.

- Sigortalı çalıştırılan işçilerin primlerinin tam olarak bildirilmesi. (asgari ücret hilesi yapılmaması)

- Sigortasız işçi çalıştırılmaması, ya da kişilerin sigortalı yapılıp çalışıyormuş gibi gösterilmemesi.

- Kuruma borcunun bulunmaması.

Bu içeriğe yorum yazabilirsiniz

Henüz hiç kimse yorum yazmadı.