Güncel
11 Temmuz 2020 Cumartesi

Ayasofya'nın yeniden cami olmasına dünyadan destek yağdı

Ayasofya Camii'nin yeniden ibadete açılması dünya ülkelerinden bazılarını rahatsız ettiği gibi bazıları tarafından da memnuniyetle karşılandı. Müslüman ülkelerden gelen destek mesajlarında Filistin göndermesi de yapıldı.
Ayasofya'nın yeniden cami olmasına dünyadan destek yağdı
Ayasofya'nın ibadete açılması Malezya, Katar, Filistin'de de memnuniyetle karşılanırken Malezya İslam Teşekkülü Danışma Kurulu (MAPIM) Genel Başkanı Mohd Azmi Abdul Hamid 'Batı ülkeleri bundan rahatsızsa, Gazze'de İsrail'in yok ettiği cami ve kiliselere ses çıkarmalılar' dedi

.'ASIL VAZİFESİNE DÖNMÜŞTÜR'
Malezya Müslüman Gençlik Hareketi (ABIM) Genel Başkanı Muhammed Faysal Abdul Aziz, Türkiye'nin aldığı kararı tebrik ederek, 'Fatih Sultan Mehmed, Ayasofya'yı özel mülk olarak almış ve bunu vakfetmiştir. Bugün Ayasofya asıl vazifesine dönmüştür.' dedi.Muhammed Faysal, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Ayasofya'nın ibadete açılmasına ilişkin kararı yayımladığı Twitter paylaşımını da sosyal medya hesabında paylaştı.

'TÜRKİYE'NİN HAKKI HİÇBİR DIŞ ÜLKE TARAFINDAN SORGULANMAMALIDIR'
Malezya İslam Teşekkülü Danışma Kurulu (MAPIM) Genel Başkanı Mohd Azmi Abdul Hamid ise yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye'nin Ayasofya'yı yeniden ibadete açma kararını kutlayarak, 'İbadethanelerin asli vazifeleri ne ise o şekilde itibar görmesi gerekir. Bu kararın tarihi hakikatlere dayalı argümanlarla alındığına inanıyoruz.' değerlendirmesinde bulundu.Türk hükümetinin bu kararı almasının meşru ve hukuka dayalı olduğunu belirten Mohd Azmi, 'Türkiye'nin Ayasofya'yı yeniden camiye çevirme hakkı, hiçbir dış ülke tarafından sorgulanmamalıdır.' ifadelerini kullandı.

'BATI BUNDAN RAHATSIZSA İSRAİL'İN YIKTIĞI CAMİLERE SES ÇIKARMALILAR'
Mohd Azmi Abdul Hamid, AA muhabirine yaptığı açıklamada ise Batı ülkelerinin söz konusu karardan duyduğu hoşnutsuzluğunu eleştirerek, 'Eğer Batı ülkeleri bundan rahatsızsa, Gazze'de İsrail'in saldırıları sonucu yıkılan cami ve kiliselere ses çıkarmalılar.' dedi.MAPIM Başkanı Mohd Azmi, Ayasofya'nın cami statüsünde kalmasının tarihi mirasın bir gerekliliği olduğunu kaydederek, 'Malezya'daki Müslümanlar, Türkiye'nin aldığı kararın arkasındadır.' diye konuştu.

'OSMANLI DEVLETİ'NİN EN YÜCE FETİH ANIYLA VÜCUD BULUYOR'
Katar'da yayın yapan Al Jazeera televizyonunun eski Genel Müdürü ve Eş-Şark Forumu Başkanı Vaddah Hanfer, 'Ayasofya konusu, Türk kimliğinin özünde kökleri derin bir semboldür. Bu sembol, Osmanlı Devleti'nin tarihindeki en yüce olan fetih anıyla vücud buluyor.' ifadelerini kullandı.Ayasofya kararını Twitter hesabından yorumlayan Hanfer, Türk yargısının Ayasofya'yı ibadete açma kararının İstanbul'un fetih anıyla ilişkiyi yeniden canlandırdığı değerlendirmesinde bulundu.Vaddah Hanfer, Ayasofya'nın müzeye dönüştürülmesinin tarihte bir kopma ve kırılma şartlarında gerçekleştiğini belirterek, yeni kararı ise 'tarihle yeniden iletişime geçme anı' olarak niteledi.'Ayasofya konusu, Türk kimliğinin özünde kökleri derin bir semboldür. Bu sembol, Osmanlı Devleti'nin tarihindeki en yüce olan fetih anıyla vücud buluyor.' ifadesini kullanan Hanfer, Danıştay tarafından Ayasofya'nın ibadete açılmasını, 'İstanbul'un fetih anıyla ilişkiyi yeniden canlandırdığı' şeklinde yorumladı.

'TÜM MÜSLÜMANLARIN GURUR DUYACAĞI BİR ADIMDIR'
Filistin'de Hamas Hareketi, Ayasofya'nın ibadete açılmasına ilişkin alınan karardan övgüyle söz etti. Hamas'ın Yurtdışı Basın Ofisi Başkanı Rafet Murra, yaptığı yazılı açıklamada, 'Ayasofya'nın ibadete açılması, tüm Müslümanların gurur duyacağı bir adımdır' ifadelerini kullandı.Murra, Ayasofya'nın ibadete açılma kararı karşısında Arap dünyasından bazı resmi çevrelerde 'ağlamaklı bir üzüntü hali' yaşandığına dikkati çekti.

'O KESİMLERİN MESCİD-İ AKSA'YA AĞLADIKLARINA TANIK OLMADIK'
Rafet Murra, şunları ifade etti: 'O kesimlerin İsrail işgalinin ihlallerine maruz kalan Mescid-i Aksa'ya ağladıklarına tanık olmadık. Kudüs'te Kubbet-üs Sahra'ya Siyonistler saldırdığında hüzünlendiklerini görmedik. İşgalcilerin el-Halil Mescidi ya da Filistin mescitlerinde ezanı yasakladıklarında onların bir söz söylediğini duymadık.'Ayasofya'nın ibadete açılmasıyla ilgili alınan kararın egemenlik hakkı olduğunu belirterek Türkiye'den övgüyle söz eden Murra, atılan adımın, Türkiye idaresinin kendine olan güveni, Türkiye'nin yeri ve güvenli eksen rolünü gösterdiğini vurguladı.
Güncel

Roma satıldı...

İtalya Serie A ekiplerinden Roma, ABD'li milyarder Dan Friedkin'e satıldı. Friedkin, kulüp için 591 milyon euro ödedi

Güncel

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Hiroşima mesajı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İkinci Dünya Savaşı'nda atom bombası atılan Hiroşima'nın 75. anma yıl dönümünde gönderdiği mesajda ¨Hiroşima, 'yanlışı tekrar etmeme' kararlılığımızın nişanesi olmalı.¨ ifadelerini kullandı

Güncel

Beyrut'taki patlama nasıl gerçekleşti?

Lübnan'ın başkenti Beyrut'ta meydana gelen patlamada 135 kişi hayatını kaybederken, 5 bin kişi de yaralanmıştı. Beyrut Limanı'nda depolanan 2 bin 700 ton amonyum nitratın neden olduğu iddia edilen patlamaya ilişkin çok sayıda komplo teorisi ileri sürülüyo

Güncel

Evlilik vaadiyle 12 bin TL dolandırıldı

Diyarbakır'da önce 46 yıllık eşini, ardından 2011'de evlendiği ikinci eşini de geçen yıl kaybeden 92 yaşındaki Şemsettin Çetinkaya, üçüncü evliliğini yapmak için görüştüğü kimliği belirsiz kişilerce 'başlık parası' diye 12 bin lira dolandırıldı.