Başbakan Yıldırım'dan bayrak cevabı: İyi niyetli değil!
Siyaset

Başbakan Yıldırım'dan bayrak cevabı: İyi niyetli değil!

İnternet Medya -
Başbakan Binali Yıldırım, AK Parti Grup toplantısında yaptığı konuşmasında Kürdistan bayrağı eleştirilerine cevap verdi...

Başbakan Binali Yıldırım, AK Parti Grup toplantısında gündeme dair önemli açıklamalarda bulundu.

Yıldırım, açıklamalarına başlamadan önce dün Irak Kürt Bölgesel Yönetim Başkanı Mesut Barzani ile yaptığı görüşmenin detaylarını paylaştı.

Yıldırım, Barzani ile ikili ilişkilerin gelişmesi, PKK'ya karşı işbirliğinin arttırılması ve terörle mücadelede etkin bir çalışma yapılmasını ele aldıklarını açıkladı.

KÜRDİSTAN BAYRAĞI ELEŞTİRİLERİNE CEVAP

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin Mesut Barzani'nin ziyareti sırasında İstanbul ve Ankara'da asılan Kürdistan bayrağına ilişkin yaptığı açıklamalara yanıt veren Yıldırım, "Bugünlerde bir bayrak hikayesi gidiyor. Irak Anayasası'na göre Kuzey Kürdistan Bölgesel Yönetimi özerk bir yapıdır. Parlamentosu vardır, Başbakanı, Bakanları, ayrı bayrağı vardır. Dünyada bu şekilde tanınır.

Sanki yeni bir teamülmüş, yeni bir uygulamaymış gibi bunu gündeme getirmenin iyi niyetle izahı mümkün değil. Türkiye Irak'ın toprak bütünlüğüne sonuna kadar saygı duyar, Irak Anayasası'nın gereği neyse ona da saygı duyar. Bizim bunun dışında başkaca bir diplomatik teamül geliştirmek buna göre yeni usüller ortaya koymak gibi bir uygulamamız olmadı, olamaz."

"HİÇBİR TERÖR ÖRGÜTÜ İLE YAN YANA OLAMAYIZ"

Yıldırım, DEAŞ'ın Rakka'dan çıkarılması konusunda ABD, koalisyon güçleri, Rusya ve diğer paydaş ülkelerle görüşmelerin devam ettiğini, Rakka'da PKK'nın yok edilmesiyle ilgili olarak YPG, PYD gibi örgütlerin destek amacıyla kullanılması halinde operasyonda yer almayacaklarını açıkladı.

Yıldırım, "Bu alçak PKK terör örgütünün akraba örgütleriyle katiyyen hiçbir operasyonu içinde olmayız. Amerika'da söylediğimiz çok açık ve nettir: Bir terör örgütünü yok etmek için başka bir terör örgütünü kullanırsanız daha sonra o terör örgütünü yok etmek için ne yapacaksınız?"

KOSGEB KREDİLERİ BUGÜN VERİLMEYE BAŞLANACAK

Yıldırım, KOSGEB'in 50 bin liralık faizsiz kredisi için 460 bin 167 işletmenin başvurduğunu, kredi verme işleminin ise bugün başlayacağını açıkladı.

Kredi işlemlerinde ilk yıl ödemenin olmayacağını geri kalan 2 yılda da faiz alınmayacağını belirtti.

ÇİFTÇİLERE TOPLAM 12.8 MİLYAR ÖDEME YAPILACAK

Başbakan Yıldırım, geçen yıldan beri çiftçiye verilen çeşitli desteklerin iki kalemde toplanacağını, bu iki döneminde hasattan önce ve hasattan sonra olmak üzere; yani Nisan-Mayıs, Eylül-Ekim olacağını açıkladı. Yıldırım, üreticilere toplam 12.8 milyar ödeme yapılacağını ve mazot-gübre paralarının da  Mart ayı içinde ödeceğini müjdeledi.

Bu içeriğe yorum yazabilirsiniz

Henüz hiç kimse yorum yazmadı.