Deniz Yücel kimdir? Neden Tutuklandı? Davutoğlu onun için ne demişti?
Sondakika

Deniz Yücel kimdir? Neden Tutuklandı? Davutoğlu onun için ne demişti?

İnternet Medya -
Terör örgütü propagandası yapmak suçlamasıyla tutuklanan Deniz Yücel Kimdir? Ne Zaman tutuklandı? PKK'nın üst düzey yöneticilerinden kiminle röportaj yapmıştı? Deniz Yücel'le ilgili merak edilenler..

Die Welt gazetesinin Türkiye temsilcisi İlker Deniz Yücel, "terör örgütü propagandası yapmak" suçundan tutuklandı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcıvekili Hasan Yılmaz tarafından yürütülen soruşturma kapsamında ifadesinin ardından tutuklama istemiyle nöbetçi İstanbul Sulh Ceza Hakimliğine sevk edilen Yücel'in hakimlik sorgusu sona erdi.

Nöbetçi hakimlik, şüpheli Yücel'in, "terör örgütü propagandası yapmak" suçundan tutuklanmasına hükmetti.

c7bbe9ea84d3208a0a5196254ca8b058_deniz-yucel_9970jpg.jpeg

SAVCILIK SEVK YAZISINDA NELER YAZIYOR?

Savcılığın sevk yazısında, şüpheli Yücel'in gazetecilik görünümü altında, PKK silahlı terör örgütü yöneticisi Cemil Bayık ile röportaj yaparak örgütü legalleştirme girişimlerine destek olduğu, güvenlik kuvvetlerinin örgüte yönelik haklı operasyon ve işlemleriyle ilgili olumsuz algı oluşturmaya matuf yazılar yazdığı belirtildi.

Sevk yazısında şüphelinin 12 Aralık 2016 tarihli bir yazısında, söz konusu operasyonlar sırasında Cizre'de ölen Hacer Arslan'ın kasıtlı bir şekilde güvenlik güçleri tarafından yakılarak öldürüldüğünü iddia ettiği kaydedilerek, yazı içerikleri değerlendirildiğinde şüphelinin gazetecilik faaliyetlerinin ötesinde, ayrımcılığı körükleyici nitelikte yazı yazdığı, silahlı terör örgütünün söylemlerini dile getirerek propaganda yaptığı ve böylece üzerine atılı suçu işlediği kaydedildi.

DENİZ YÜCEL KİMDİR?

Almanya'nın önemli gazetelerinden Die Welt'in Türkiye temsilciliğini yapan Deniz Yücel, 10 Eylül 1973 Almanya doğumludur. Gazeteciliğinin yanı sıra köşe yazıları ve yazarlığıyla da bilinmektedir. Berlin Özgür Üniversitesi'nde siyaset bilimi okumuş, 1999 yılında serbest gazeteci olarak meslek hayatına başlamıştır. 2002 yılında haftalık Jungle Wold gazetesi, 2007 yılında ise Die Tagezzeitung gazetelerinde çalışmıştır. Yücel aynı zamanda yazdığı köşe yazılarıyla da tartışılan gazetecilerden biri olmuştur. 2015 yılında Die Welt gazetesine geçmiş ve gazetenin Türkiye temsilciliğini üstlenmiştir.Deniz Yücel 2011 yılında Kurt Tucholsky Edebi Yayıncılık ödülüne layık görülmüş. 2014 yılında bir grup gazeteci arkadaşıyla birlikte Hate Poetry adı altında oluşturdukları ırkçılık karşıtı gösteri için Almanya'da yılın gazetecisi seçilmiştir. Yücel'in 2014 yılında yayımladığı ve Gezi Parkı Protestolarını esas alarak bir 'Muhalif Türkiye' portresi çizdiği taksim İst Überll (Her Yer Taksim) isminde bir kitabı mevcuttur.

DAVUTOĞLU TOKAT GİBİ CEVAP VERMİŞTİ

Alman medyasında çalışan Türk asıllı Alman gazeteci Deniz Yücel'in dün Merkel'le düzenlenen basın toplantısındaki provokatif sorusuna Başbakan Davutoğlu tokat gibi cevap vermişti.

Davutoğlu bunun üzerine sözlerine "Basın toplantısı iki başbakan arasında ama, üçüncü bir basın açıklaması oldu. Esas itibariyle siyasi bir statement yapıldı. Sorunun kendisinde birçok eleştiriyi aşan suçlamalar var" diye başlayarak Yücel'e ayar üstüne ayar vermişti.

Die Welt temsilcisi Deniz Yücel, Türkiye'nin operasyonlarda insan hakları ihalleri yapıldığını iddia etti.

Bu içeriğe yorum yazabilirsiniz

Henüz hiç kimse yorum yazmadı.