Sait Faik Abasıyanık kimdir?
Kim kimdir?

Sait Faik Abasıyanık kimdir?

İnternet Medya -
Türk edebiyatının öykü ustası Sait Abasıyanık, 1906 Adapazarı doğumludur. İlk öyküsü İpekli Mendil'dir. 1934'te yayınlanmıştır.

1906 Adapazar'ı doğumlu olan Türk öykücüsü, ilk ve ortaöğrenimini Adapazarı, Bursa ve İstanbul'daki çeşitli okullarda tamamlamıştır. İstanbul Üniversitesi Edebiyet Fakültesi'nde başladığı yüksek öğrenimini babasının isteği üzerine yarıda bırakarak iktisat okumak amaçlı önce İsviçre'ye ardından da Fransa'ya gitmiştir. Fakat burada kaldığı 3 yıl boyunca öğrenimini tamamlamak yerine hayatını dilediğince yaşamayı tercih etmiştir.

KIŞIN ŞİŞLİ'DE, YAZIN BURGAZADA'DA...

Sait Faik Abasıyanık babası tarafından geri çağırıldıktan sonra ticaret evi ortaklığı fıkra ve röportaj yazarlığı, Türkçe öğretmenliği gibi işlerde çalışmıştır. Kendini tamamen edebiyat çalışmalarına veren Abasıyanık, çalışmalarını kışın Şişli'deki, yazın Burgazada'daki evinde sürdürmüştür. Burgazadası'ndaki evi müzeye dönüştürülmüştür. Bugün de yüzlerce insan müzeyi ziyaret ederek, hatıra defterine notlar düşmektedir. Hatta bu notlar kitaplaştırılmayı düşünülmektedir.

SAİT FAİK ABASIYANIK LAKAPLARI

Yazı hayatı boyunca Sorunlu Avare, Çakırkeyif Sirozlu, Anadan Doğma Çevreci gibi sıfatlarla anılan Abasıyanık ilk öyküsü İpekli Mendil'i 1934'te Varlık Dergisi'nde yayınlamıştır.

sait_faik_abasiyanik.jpg

SAİT FAİK ABASIYANIK'IN ESERLERİ

Abasıyanık'ın diğer öykülerinden bazıları ise şunlardır;

Semaver, Sarnıç, Şahmerdan, Lüzumsuz Adam, Kumpanya, Havada Bulut gibi...

Birtakım İnsanlar (Roman)

Şimdi Sevişme Vakti (Şiir)

Müthiş Bir Tren (Çeviri-Uyarlama)

Kayıp Aranıyor (Roman) gibi eserleri de mevcuttur.

ONUR ÜYELİĞİ...

Çağdaş edebiyata katkılarından dolayı ABD'deki Mark Twain Derneği yazara onur üyeliği vermiştir.

SAİT FAİK ABASIYANIK'IN ÖZEL HAYATI

Hiç evlenmeyen Sait Faik Abasıyanık aşk hayatını öykülerinde dile getirmiştir. Yazarın bir mektubunda yer alan yorumu ise şöyledir;

"Hikayelerimde şiir kokusu var diyorsunuz. Bir iki tane şiir yazdım. İçinde hikaye kokuları var dediler. Demek ki ben ne hikayeciyim ne de bir şair. İkisi ortası acayip bir şey, ne yapalım beni de böyle kabul edin..."

Bu içeriğe yorum yazabilirsiniz

Henüz hiç kimse yorum yazmadı.