Seçimde 'EVET' mi, 'HAYIR' mı kazanır?
Güncel

Seçimde 'EVET' mi, 'HAYIR' mı kazanır?

İnternet Medya -
16 Nisan'da yapılacak halk oylaması için geri sayım sürüyor. Siyasi partiler seçmeni için meydanlara çıkıyor. Referanduma anketleri gelmeye devam ederken, 1 Kasım genel seçimlerini tek bilen araştırma şirketi Andy-Ar'ın sahibi Adil Gür'den de kritik bir

"16 Nisan'da katılım oranı sonucu nasıl etkiler?" başlıklı köşesinde merak edilen bu soruya yanıt veren Adil Gür'e göre katılım oranın çok olması değil, seçmenini sandığa götürmeyi becerebilen kazanıyor.

KATILIM ORANINA İLİŞKİN ŞEHİR EFSANESİ

"Vatandaş yüksek oranda sandığa giderse iktidarların aleyhine bir sonuç çıkar" görüşünün şehir efsanesi olduğunu yazan Gür, AK Partinin iktidara geldiği 2002 yılından itibaren yapılan seçimlere ve sandık sonuçlarını yazısına taşıdı.

SEÇMENİNİ SANDIĞA GÖTÜRMEYİ BECEREBİLEN KAZANIYOR

Katılım ile sonuçlar arasında gözle görülür anlamlı bir illiyet bağının olmadığını aktaran yazar, yazısına böyle devam ediyor:

"7 Haziran 2015 seçimlerinde katılım yüzde 86.6 olmuş iktidar partisi AK Parti'nin oyları yüzde 40.8'e düşmüş. Seçimden 6 ay sonra bir yeni seçim yapılmış, bu seçimde katılım bir miktar artmış AK Parti'nin oyları ise yaklaşık 9 puan artmış. Yukarıdaki tüm rakamlara baktığımızda katılımı görüyoruz ama kimin sandığa gittiğini kimin gitmediğini göremiyoruz. Demek ki sonucu belirleyen katılım değil, kimin sandığa gittiği? Seçmenini sandığa götürmeyi becerebilen kazanıyor!

İşte bu nedenle; 16 Nisan günü yapılacak halk oylamasında da katılım şu oranda olursa şöyle bir sonuç çıkar demek doğru değil. Katılım oranından daha çok ?Evet' veya ?Hayır' kampanyasını destekleyenlerin kendisine destek veren seçmenleri sandığa götürebilme becerisi sonucu belirleyecek ve etkileyecek.

AK PARTİ VE CHP SEÇMENİ SANDIĞA GİDECEK

Dünkü Milliyet gazetesinde yayınlanan araştırma verilerine baktığımızda, kadınların erkeklere göre sandığa gitme motivasyonunun daha düşük olduğunu görüyoruz. Yine Güneydoğu ve Akdeniz bölgelerinde yaşayan seçmenler, diğer bölgelere oranla daha düşük oranda ?mutlaka sandığa gideceğim' diyor. Aynı şekilde AK Parti ve CHP seçmeni oldukça yüksek oranda %93 - %94 mertebesinde ?mutlaka sandığa gideceğim' derken, HDP tabanında bu oran Yaklaşık 5, MHP tabanında ise 10 puan daha az."

Bu içeriğe yorum yazabilirsiniz

Henüz hiç kimse yorum yazmadı.