YAYLARI DIŞINDA DA TURİST ODAĞI OLACAK
Güncel

YAYLARI DIŞINDA DA TURİST ODAĞI OLACAK

İnternet Medya -
Yıllardır sadece Yayla turizmiyle ön plana çıkan Rize, son yıllarda İl Özel İdaresinin yürüttüğü restorasyon çalışmalarıyla tarihi eserlerine sahip çıkarak, Turizm olarak sadece yaylalardan ibaret bir şehir olmadıklarını tüm Türkiye'ye gösterdiler.

İşte 2019 senesinde Rize İl Özel İdaresi tarafından restorasyon çalışmaları tamamlanan tarihi yapıları sizler için derledik.
1-TARİHİ ORMANCIK CAMİİ

Ormancık Köyünde Mahmutlu ve Geyik Mahalleleri arasında yer almaktadır. Kare planlıdır. Tamamen ahşap malzemeden iki katlı olarak inşa edilmiştir. Alt kat eğitim ve sohbet odası olarak düzenlenmiştir. Şadırvan ve tuvalet sonradan eklenmiştir. Harim kısmı saç kaplı kırma çatı ile örtülmüştür. Caminin giriş kapısı stilize edilmiş bitkisel motiflerle bezenmiştir. Ahşap sütunlar üzerine oturan mahfil harim kısmını U şeklinde dolaşmaktadır. Mahfilde de geometrik ve stilize edilmiş bitkisel süslemeler yer almaktadır. Tamamen ahşap malzeme ile yapılan minberin aynalık kısmı künde kari tekniğinde birbirine geçme parçalardan oluşmaktadır. Vaiz kürsüsü ve mihrap ahşaptan yapılmıştır. Ancak mihrap bütün bir kütüğün oyulması ile yapılarak çevresi bitkisel bordürlerle süslenmiştir.

2-CİHA KALESİ

Kalenin haberleşme ve gözetleme amacıyla kullanıldığı ve 14. yüzyılda Cenevizliler tarafından yapıldığı tahmin edilmektedir. Pazar ilçesine 7 kilometre uzaklıktadır. Hemşin Deresi’nin doğusunda kalmaktadır. Dairesel bir plana sahiptir. Kalenin kuzey doğusunda iki kule ile desteklenen bir giriş kapısı bulunmaktadır. Kalenin ortasında daire planlı bir başka kule vardır.

3-AŞAĞI ÇAMLICA CAMİİ

Yığma yapım sistemiyle inşa edilen yapıda malzeme olarak moloz ve kaba yonu taş kullanılmıştır. Dikdörtgen planlı yapı, iki katlıdır. Yapının harim ve bodrum kat girişi kuzey yönünde bulunmaktadır. Girişler yuvarlak kemerli taş söveli ahşap doğramalı ve çift kanatlıdır. Caminin minaresi bulunmamaktadır. Yapının iç mekânda üst örtüsü kubbeli olup dıştan dört yönde kırma çatılıdır. Çatı malzemesi olarak sac malzeme kullanılmıştır. Harim kısmında doğu cephesinde altı, kuzey ve güney cephelerde dört adet olmak üzere çift sıra pencereler bulunmaktadır. Yapının pencereleri dikdörtgen formlu mazgal pencerelerdir. Kadınlar mahfiline ana harimin batısında bulunan iki kollu merdiven ile çıkılmaktadır. Kadınlar mahfili döşemesi duvarlara oturmaktadır. Kadınlar mahfilinin ahşap korkulukları bitkisel motifli kalem işi süslemeler ile bezenmiştir. Mihrap kemse taş malzemeden yapılmıştır. Mihrap silmesi bordürlü ve altın yaldızlıdır. Mihrap nişinin etrafında yoğun kalem işi süslemeler görülmektedir. Çok iyi ahşap işçiliğine sahip minberi bitkisel motiflerle süslenmiştir. İç mekân duvarlarda da yoğun kalem işi süsleme bulunmaktadır. Ahşap kaplama tavanın ortasına yer alan göbek kısmı, minber ile benzer süslemelere sahiptir. Giriş kapısında 1738 yılı yazan caminin yapım tarihi kesin olarak bilinmemektedir. Yapının doğu cephesinde haziresi bulunmaktadır. Kitabeleri olan mezar taşları 19. ve 20. yüzyıllara aittir.

4-KALE-İ BALA

Çamlıhemşin İlçe merkezine 40 km. mesafedeki Hisarcık Köyü sınırları içinde, Fırtına Deresi’ne hakim bir noktada yer alır. Bazı kaynaklarda “Varoş Kale” adıyla da geçer. Zil kale ile topografyası ve duvar işçiliği açısından benzerlikler gösterir, bu nedenle aynı döneme ait olduğu düşünülür (14-15.yy). Kaçkarlar’ın Anadolu’ya geçit verdiği Başhemşin ve Tatos Geçidi’ne yakın konumdadır. Kalınlığı 50 cm. ile 1 metre arasında değişen sur duvarları büyük ölçüde tahrip olmuştur. Dikdörtgen planlı kale, sarp bir kayalık üzerine kuruludur. Yapının ortalama uzunluğu 70 metre, genişliği ise 25 metredir. Kale kapısı, kuzeybatı yönünde yer almaktadır. Aynı cephenin doğusunda bir kapı izi daha vardır. Duvar izlerinden batı kulelerinin varlığı anlaşılmaktadır. İç kısımda yer alan, doğu duvarına bitişik tonozlu mekân kalıntısının sarnıç olduğu düşünülmektedir.


Yoğun şekilde restorasyon çalışmaları devam eden eserler özgün yapılarına uygun biçimde turizme açılacak. 2019 senesi içinde toplam 1 milyona yakın Turist sayısına ulaşan kent, yapılan çalışmaların tamamlanmasıyla birlikte Turist sayısının Geçen yıllara oranla daha fazla olması bekleniyor.

Bu içeriğe yorum yazabilirsiniz

Henüz hiç kimse yorum yazmadı.